Ve středu zamíří do Liberce na finále soutěže Gambrinus Mistr výčepní Jakub Šenekl (1980), provozovatel restaurace Rento na Novém Městě. Jakub vystudoval Masarykovu obchodní akademii, vysokoškolské studium přerušil kvůli podnikání. Jak se stát nejlepším výčepním, i na tuto otázku nám Jakub Šenekl odpověděl v krátkém rozhovoru.

Jakube, kdo vás do soutěže přihlásil?
Přihlásil mě obchodní zástupce, po konzultaci mi navrhl, zda to nechci zkusit. Zajímalo mě, zda to zvládnu, tak jsem se do toho pustil.

Zjišťoval jste, jaké disciplíny musíte absolvovat a připravoval jste se?
Ano, trošku jsme zjišťoval vědomostní test. Den před soutěží jsem se pilně učil, zkoušel mě i personál. Jediného, čeho jsem se obával, bylo točení piva pomocí páky, kterou už nepoužíváme.

Připomeňte nám, jak proběhlo regionální kolo?
Konalo se pro mě na domácí půdě, v Jičíně v Rentu. Skončil jsem druhý. Museli jsme absolvovat vědomostní test o historii, výrobě, servírování piva. Druhá část byla o samotném čepování, kdy během dvou minut museli soutěžící natočit dva půllitry piva, což obnáší připravit kohouty, umýt sklenice a správně načepovat pivo. V tříčlenné porotě pak zasedl vicemistr světa a vicemistr Evropy v čepování piva.

Přišli vás povzbudit domácí fanoušci?
Bohužel, měl jsem nejmenší publikum. Klání bylo dopoledne a většina lidí byla v práci.

Jaký je váš vztah k pivu?
Neutrální. Nejsem klasický pivař, spíš dávám přednost vínu.

Připravujete se na středeční finále?
Zatím spíš teoreticky. Doufám, že nepokazím to, co jsem pokazil v prvním kole, a že svůj výkon ještě zlepším. Než bych měl být druhý, tak raději vyhraju.

Prozraďte, jak správně natočit pivo , aby mělo klasický říz a pořádnou čepici?
Za prvé musíte mít čisté zařízení, ve kterém myjete sklo. Sklenice musí být řádně umytá a opláchnutá. Další věcí je správné čepování. Neexistuje nějaké točení piva z výšky, pohyb se sklenicí. Vypadá to jednoduše, ale je to složité. Když ho správně nenatočíte, postrádá chuť, pěnu, nekroužkuje. Pěna musí být správně hustá, většina lidí ji točí tak, že je bublinkovatá. V ní by neměly být žádné bublinky a neměla by být hořká, protože tím ztrácí pivo říz. Je to opravdu umění.

Kdo vás učil točit pivo?
Servisák od dodavatele piva, na hladinku mě proškolil sládek pivovaru.

Kontrolujete, zda správně čepuje pivo i váš personál?
Snažíme se a oni z toho jsou značně nervózní.