Květen je měsíc lásky a sídlem této emoce je srdce. Tento měsíc bychom se měli zaměřit na jeho posílení. Dle tradiční čínské medicíny dráha srdce řídí srdce a cévy a s nimi jsou spojené problémy jako například bušení srdce, srdeční arytmie, nadměrné pocení, modrání rtů a nehtů nebo cukání svalstva. Onemocnění srdce vzniká pozvolna a skrytě.

Kondici srdce poznáme také z jazyku. Pokud špičku jazyka máme dlouhodobě zarudlou, bolestivou nebo nás svědí, máme na ní nepřirozené tečky či afty, znamená to zátěž na srdci. Stav srdce se dá také vyčíst z obličeje – ukazují to červené až nafialovělé tváře a fialové žilky na tváři. Indicií může být také každodenní ranní hořkost v ústech.

Srdce je sídlo emocí. Každá negativní emoce, která je silná a dlouhá, poškozuje srdce. Pokud máme dráhu srdce v nerovnováze, naše emoce mohou být zášť, neschopnost prožívat radost, snadné rozčilení, pocity viny, neschopnost ovládat city (dojetí, pláč). Naopak pokud je naše srdce v pořádku, umíme prožívat radost, lásku, jsme spokojení.

Jak tedy můžeme posílit srdce? Důležitá je zdravá strava bez přemíry živočišných tuků a soli. Zařaďte ryby, čerstvou zeleninu a ovoce, oříšky, celozrnné pečivo, zdravé oleje (olivový, lněný, avokádový…), zelený čaj. Neméně důležitý je také pravidelný aerobní pohyb (plavání, běh, kolo, aktivní chůze). Pomáhá také zpěv a červená barva, kterou posílíme srdeční čakru.

Mějte se fajn a buďte spokojení ?!   Aneta Polívková