Určitě mi dáte za pravdu, že po Vánocích se najde opravdu málo lidí, kteří by neřešili nabraná kila. Málokdo ovšem ví, že základem úspěšného hubnutí je prvotní odkyselení organismu – neboli vyrovnání pH vnitřního prostředí. V dnešní době je téměř každý zakyselený, a to i včetně dětí. Mezi hlavní příznaky překyselení patří únava, časté bolesti hlavy, pálení žáhy, trávicí problémy, studené ruce a nohy, padání vlasů, lámavé nehty, časté zubní kazy, otoky, bolesti kloubů atd. Jak vlastně k nerovnováze pH v těle dochází?

Určitě můžeme jmenovat stres, větší množství vypité kávy a alkoholu a hlavně nevyváženou konzumaci kyselinotvorných potravin. Mezi ně patří například maso a uzeniny, ryby, většina mléčných výrobků, pečivo, těstoviny, sladkosti a cukr. Tyto kyselinotvorné potraviny se v organismu neutralizují tím, že tělu odebírají velké množství minerálních látek (ze zubů, kostí, vlasů, nehtů…). Naopak potraviny zásadotvorné mají tu schopnost, že si kyseliny, které se v těle po jejich konzumaci vytvoří, zneutralizují samy.

Obsahují totiž velké množství zásadotvorných minerálních látek (vápník, hořčík, zinek, selen, železo …) a vitaminů. Mezi tyto „zdravější" potraviny patří většina druhů zeleniny, ovoce, brambory, některé druhy luštěnin a ořechů, řasy, koření a bylinky. Další skupinou jsou potraviny neutrální. V těle se nechovají ani kyselinotvorně, ani zásadotvorně. Jsou na konzumaci velice vhodné a spolu s potravinami zásadotvornými by měly v našem jídelníčku převažovat. Do neutrální skupiny patří zdravé tuky a oleje (nikoliv margaríny a ztužené tuky), zakysané mléčné výrobky, ořechy a semena, některé druhy hub a zeleniny. Jak tedy nejlépe zkombinovat potraviny, abychom měli vyrovnané vnitřní pH?

Za ideální poměr na talíři se považuje 70% zásadotvorných potravin a 30% kyselinotvorných potravin. Důležité je také nezapomínat na pitný režim. Je vhodné vypít denně minimálně 1,5 l čisté neperlivé vody s citronem, která působí vysoce zásadotvorně a dokáže z těla odvézt velké množství škodlivin. Mějte se fajn a nebuďte kyselí!