Také vás často po jídle trápí pocit těžkého žaludku, nadýmání, plynatost, průjmy či zácpy? Důvodem může být nesprávná kombinace snědených potravin. Tato kombinace výrazně ovlivňuje zpracování potravy v zažívacím traktu, navíc různé druhy potravin jsou zpracovány různými zažívacími enzymy. Naším cílem je, aby potravina, kterou sníme, byla dobře strávena.

Bílkoviny se tráví už v žaludku za pomoci kyselých žaludečních šťáv. Tuky a škroby (cukry) jsou rozkládány v tenkém střevě, v zásaditém prostředí. Zatímco tuky v žaludku nijak neovlivňují trávení bílkovin ani cukrů, cukry v kyselém prostředí rychle kvasí. Tuky a bílkoviny mohou být konzumovány současně, cukry a tuky také, tyto kombinace se nijak neovlivňují. Nesmíme ovšem kombinovat škroby a bílkoviny (např. maso a brambory), cukry totiž musí čekat v žaludku, až se natráví bílkovina a během této doby (až 2 hodiny) začnou v žaludku kvasit.

Jaké jsou tedy vhodné kombinace? Pokud máte rádi maso (drůbež, ryby) či luštěniny, ideální jsou se zeleninou, která je dušená či spařená. Takto je daleko lépe stravitelná než zelenina syrová. Pokud máte přecitlivělý žaludek, jezte maso a zeleninu pouze dušené. Maso také můžeme kombinovat s tukem, například přelité máslem či se zakysanou smetanou. Vhodná je tedy bílkovina, tuk a zelenina.

Není v pořádku přijímat bílkovinu živočišnou a rostlinnou zároveň. Pokud si dáme například u nás tak oblíbenou čočku s vajíčkem či párkem, přijmeme nadbytek bílkovin a extrémně zatížíme ledviny. Maso samo o sobě dlouho trávíme (hovězí až 4 hodiny, vepřové až 5 hodin), je proto vhodné si ho dávat obden či jednou za dva dny, abychom přespříliš nezatěžovali trávicí trakt.

Škroby (těstoviny, obiloviny, brambory) je vhodné jíst se zeleninou, například brambory s dušenou mrkví, těstoviny s cuketou či rajčaty nebo zapečená pohanka s dýní. Ovoce je nutné vždy jíst jako samostatné jídlo, nikdy ne hned před nebo po jídle.

Jezte jednoduše, přemýšlejte nad skladbou potravin a snažte se jíst převážně teplá dušená jídla. Není nutné vymýšlet složité recepty. Vaše zažívání se vám jistě odvděčí bezproblémovým chodem. Mějte se fajn a kombinujte vhodně.     Aneta Polívková