Už jste si koupili populární kokosový olej? Zkuste ho a určitě se u vás doma zabydlí. Je totiž univerzální, čistě přírodní a v možnostech využití nemá mezi oleji konkurenci. Vše najdete v jedné skleničce.

Kokosový olej se získává z dužiny kokosových ořechů a v jeho složení převažují nasycené tuky, prospěšné mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem. Má krásnou vůni a je lahodný. Obsahuje velké množství antioxidantů, působí jako přírodní antibiotikum, proti kvasinkám a plísním (1 polévková lžíce denně), pro zmírnění kašle či bolesti v krku a napomáhá při hojení ekzémů, jizev či vyrážek.

Rychle se vstřebává a poskytuje okamžitou energii. Po jedné až dvou lžících oleje se budete cítit nasyceni až na několik hodin. V těle se neusazuje, rozkládá se na glukózu a neobsahuje cholesterol. Ve studené kuchyni se hodí například do salátu či na chléb místo másla. Je vhodný na pečení či smažení díky vyššímu kouřovému bodu (až 200C), nepřepaluje se a neprská.

Využijete ho i v koupelně při odlíčení make-upu, místo běžného tělového mléka, jako pleťový krém, balzám na rty nebo při masáži. Odstraňuje odumřelé buňky a udržuje svěží a mladistvý vzhled kůže, navíc regeneruje ztuhlé a unavené svaly. Je účinný proti lupům, jako vlasový kondicioner nebo zábal.

Ideální je také na těhotenská břicha a zadečky miminek nebo jako balzám po holení. Chrání před UV zářením (SPF 5-7) a regeneruje pokožku po slunění. Velmi vhodný je také při ranním kloktání, kdy nejen redukuje škodlivé bakterie v ústech, ale je vhodný jako prevence nemoci dásní, při zápachu z úst a bělení zubů. Olej kupujte vždy extra panenský, který neobsahuje škodliviny vznikající za vysokých teplot a chemickou reakcí. Není třeba ho uchovávat v lednici a trvanlivost má až dva roky.
Mějte se fajn a běžte pro kokosák!    Aneta Polívková