Naše tělo obsahuje přibližně 70 % vody a příjem tekutin je velmi důležitý pro správnou funkci celého organismu. Pokud v těle nemáme dostatek vody, nemůže probíhat neustálá přirozená detoxikace a dochází k nadměrnému ukládání toxinů v těle.

Jak poznáme, že pijeme málo, že jsme dehydratovaní? Prvním impulsem je to, že máme žízeň. Dále nás začne bolet hlava, ztratíme chuť k jídlu, moč je tmavě zbarvená, jsme unavení, nesoustředění až malátní. Pokud dlouhodobě málo pijeme, vzniká tzv. chronická dehydratace. Způsobuje problémy jako je zácpa, bolesti kloubů, zhoršená funkce ledvin, záněty močového měchýře, močových cest a předčasné stárnutí. Také se zpomaluje metabolismus, což vede k dlouhodobému přibírání na váze.

Měli bychom vypít denně minimálně 1,5 litru čisté neperlivé vody a v létě kvůli nadměrnému pocení více než 2 litry. Pokud nejste zvyklí pít tolik, množství vody bychom měli navyšovat postupně, jinak nadměrně zatížíme ledviny a krevní oběh.

Výbornou detoxikační metodou, která je jednoduchá, levná a vysoce účinná je ranní pití teplé vody s citrónem. Vypít by se mělo 250 ml až 300 ml vody se šťávou z poloviny citrónu. Ačkoliv je citrón kyselý, v našem trávicím traktu působí zásadotvorně a vyrovnává vnitřní pH. Teplá voda prohřeje a urychlí metabolismus, stimuluje činnost ledvin, trávicího traktu a přispívá k celkové očistě. Navíc při nachlazeních a chřipkách snižuje množství hlenu v těle. Mějte se fajn a pijte vodu!  Aneta Polívková