V březnu bychom se měli zaměřit na očistu žlučníku. Tento měsíc je pro většinu z nás náročný, cítíme únavu po zimě, těšíme se na jaro. Jsme často unavení, podráždění a právě nemocný žlučník je spojován s potlačovaným vztekem a nespokojeností.

Žlučník je malý orgán, který se nachází na spodní straně jater. Zahušťuje se v něm žluč, která se tvoří v játrech a žlučovody se vylučuje do tenkého střeva. Žluč je nepostradatelná při trávení tuků a v tuku rozpustných vitaminů. Právě proto se problémy se žlučníkem objevují většinou po konzumaci tučného jídla. Může se objevit nadýmání, plynatost nebo dokonce žlučníkový záchvat, který provází ostrá bolest v nadbřišku a zvracení.

Ve žlučníku také dochází k tvorbě žlučových kamenů. Uvádí se, že běžný člověk může mít v těle i 2000 žlučových kamínků, které se hromadí v průběhu života. Vysoce efektivní je detoxikace dle dr. Huldy Clark, kdy se během 24 hodin dokážete zbavit velké spousty žlučových kamenů. Je založena na vypití grepového džusu a olivového oleje. Pozor, tato očista je doporučována pouze zdravým lidem.

Pro správnou funkci žlučníku bychom měli z jídelníčku vynechat tučné a těžko stravitelné potraviny, kořeněné a smažené pokrmy, bílý cukr, bílou mouku, mléčné produkty, slazené nápoje a kávu. Naopak bychom měli zvýšit příjem zeleniny (hlavně té hořké) a vlákniny (jablka, hrušky). Výborná je také kopřiva či pampeliška v jarním salátu nebo v podobě čaje. Mějte se fajn a nepotlačujte vztek?
  Aneta Polívková

Své dotazy ohledně zdravé výživy můžete zaslat na zdravinamiru@seznam.cz. Odpovědi zveřejníme.