Zoufalý stav památky jsme zaregistrovali při nedávné návštěvě Centra klášter, ozvala se nám i Jitka Fučíková ze sdružení Život bez bariér. Upozornila na počmárané a okopané zdi, grafity, nedopalky cigaret a marihuany, rozbité lahve a soustavný nepořádek.

„Ti, kteří se zde setkávají, nachází zde útočiště a přítmí pro popíjení, napadání kolemjdoucích, kdy máte pocit, že není kam utéct. V lepším případě graduje lehký vandalismus končící aspoň ukopnutým madlem tamních laviček," dělí se o své negativní zkušenosti.

Schody ke klášteru.Podle Fučíkové však může problém vyřešit pár desítek tisíc korun. „Několik pytlů malty, bílá barva a šikovné ruce pro začátek zcela postačí. Aby se čmáranice neobjevily druhý den znovu, stačilo by rozmístit fotopasti nebo kamery," radí. Za občanské sdružení Život bez bariér nabízí pomoc. V dohledné době bude sdružení po celém areálu Centra klášter montovat venkovní kamerový systém, na který by šlo napojit další kameru či fotopast.

„Chystáme se oslovit vedení města, aby problém řešilo, protože bezpečnost, klid a pořádek by měly být prioritou místa, kde žijeme," domnívá se Jitka Fučíková.

Majitelem klášterních schodů je Římskokatolická farnost Nová Paka. Farář Pavel Kalita uvedl, že na opravu nejsou nyní peníze. „S rekonstrukcí počítáme výhledově, nyní dokončujeme opravy samotného klášterního kostela."

Ani městský odbor kultury se ke klášterním schodům nehlásí. Z úřadu se nám dostalo jednoznačné odpovědi. Radnice nepočítá s tím, že by uvolnila peníze na opravu.

Aby na místo občas vyslala městské strážníky, to už je taky pasé, protože Paka si městskou policii v rámci úspor zrušila.

Klášterní schody z roku 1737
Dominantou města je klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl vystavěn podle projektu Kryštofa Dientzenhofera v letech 1709-24, dokončen a zařízen byl až v roce 1732. Sousední barokní klášter paulánů byl založen však již v roce 1655 v místě mariánského kostela, který je připomínán roku 1414. Od roku 1872 je v Klášteru nemocnice. Ke kostelu vede kryté dřevěné schodiště z roku 1737.

Klášterní schody musíme chránit

Kateřina Krausová
výtvarnice, Nová Paka
Novopacké klášterní schody jsou velkou vzácností a určitě bychom se měli zamyslet, jak je chránit. Jejich současný stav je hrozný a vstup k samotnému klášternímu chrámu spíš odpuzující. Navíc původně zdi schodiště zdobily obrazy, které by tu v dnešní době vůbec neobstály. Řešení se nabízí v tom, že v klášteře bude stálá služba, která by monstrózní církevní stavbou provázela veřejnost a navíc by dohlížela i na schodiště. Pokud zde bude pulzovat život, nebudou se do lokality stahovat skupinky mladých, kteří viditelně tento packý unikát poškozují.