Planetární stezka
Projekt Jičín – Valdštejnovo město vznikl před dvěma lety a kromě řady dalších aktivit, například obnovy Lodžie či vydání propagačních materiálů, je jeho součástí také aktuální instalace planetární stezky. Ta navazuje na expozici a výklad v budově letohrádku. Projekt ve zmenšené verzi ukazuje velikosti a vzdálenosti mezi jednotlivými vesmírnými tělesy tak, jak byly známy za Valdštejnova života. Naskytne tak příchozím pohled na to, co si doposud představovali jen abstraktně.

Na trase je k vidění celkem šest tehdy objevených planet a Slunce. To je situováno do prostor čestného dvora. Na rozdíl od zbytku stezky však nevystupuje nad úroveň terénu, návštěvníci se s ním zde setkají v obrazové podobě složené z dlaždic. Cesta pak pokračuje pískovcovými bloky o rozměrech 60 x 60 x 40 centimetrů. Na nich je zachycena podoba planet od Merkuru až po Saturn, které doplňují čtyři měsíce Jupitera a Měsíc náležící k Zemi. Posledním stanovištěm je první nádvoří zámku.

„Vzhledem k rekonstrukci lipové aleje bylo možné bloky nainstalovat až letos," říká Marie Faruzelová, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu. „Považujeme to za uměleckou práci," pokračuje a dodává, že stezka s ohledem na tuto skutečnost vyšla na sto tisíc korun.

Tištěný průvodce
„Propagační materiály, na nichž se lidé o stezce dozvědí víc, jsou k vyzvednutí v informačním centru nebo Lodžii," podotýká autor projektu Robert Smolík.
„Zdá se mi to jako skvělý nápad, klukům se to bude určitě líbit," zhodnotil stezku tatínek dvou malých dětí Jarda z Liberce.   Šárka Jebavá