V keramické dílně už teď mají připravenu spoustu originálních výtvorů, které budou prodávat během adventních trhů.

Ve stacionáři pak v terapeutických dílnách vyrábějí dekorace s motivy podzimu z kaštanů, šípků a dalšího materiálu, který nasbírali při podzimních procházkách. Ale než se úplně rozloučíme s podzimem, svatý Martin přijel na bílém koni a zakryl alespoň vrcholky hor, a „my si musíme ty žlutohnědé barvy podzimu ještě trošku užít," říká Lída.

Kluci ve stacionáři vyrobili velkého draka, kterého si také všichni v přírodě vyzkoušeli. S podzimem již tradičně Kamarádi začínají pravidelně navštěvovat plavecký bazén v Jičíně, dramatický kroužek v jičínském K-klubu a Městskou knihovnu Václava Čtvrtka v Jičíně.

Během podzimu stacionář Kamarád posunul zkvalitňování svých služeb zase o kousek dál. Začali jsme realizovat projekt relaxačně – odpočinkové místnosti, která bude našim klientům nabízet prostor pro relaxaci, odpočinek a soukromí.

Také relaxace
Při tom velkém počtu uživatelů vnímáme jako nutnost umožnit některým uživatelům potřebu „odpočinout" si od ruchu kolektivu v příjemném a klidném prostředí. Relaxačně odpočinková místnost má především přínos pro klienty na invalidním vozíku, kteří zde budou moci trávit čas mimo invalidní vozík, a pro klienty s těžším postižením.

Všechny a ještě spousty dalších činností a aktivit pro Kamarády fungují jako terapie, která slouží k jejich osobnímu rozvoji k budoucímu samostatnému životu, aby jejich život byl stejně bohatý a rozmanitý jako pestrobarevný podzim. ⋌Jiří Jílek