První ze série pietních aktů se zde uskutečnil v roce 2006 ve spolupráci s tradiční historickou jednotkou 73. pěšího pluku ze Železnice, akce se stala populární a postupně se ozývaly další jednotky, zda by se mohly účastnit také.

Letos tedy akce slaví 10. výročí svého trvání, proto k této příležitosti Muzeum přírody Český ráj připravilo velmi bohatý program. Můžete se těšit na více než 80 vojáků z klubů z půlky naší republiky. Přijedou k nám vojáci z Liberce, Prahy, Hradce Králové, Trutnova, Brna a mnoha dalších měst. Zastoupeny budou všechny tři armády, které se bitvy u Jičína 1866 účastnily.

Celý program je zasazen do autentického prostředí, kde skutečně v roce 1866 procházela bitevní linie. A právě některé hrdinské skutky, ke kterým v těchto místech došlo, si letos připomeneme.

Program bude zahájen v 9.30 v Horním Lochově. Proběhne tu pietní akt s velmi zajímavým vyprávěním o zdejších událostech. Poté se vojsko přesune po modré turistické značce na Prachov, kde bude celý program vrcholit.

Na Prachově začíná ve 14:00 pietní akt, Návštěvníci se tu dozvědí o konkrétních příbězích, které se v roce 1866 v této oblasti odehrávaly. Od 15.00 se můžete těšit na komentovanou bitevní ukázku s audio-vizuálními efekty.

Na této akci si navíc návštěvníci budou moci zakoupit velmi originální suvenýry. Chlapci z Kadetní setniny totiž pomáhali s výrobou olověných replik kulí používaných v roce 1866. Můžete si tedy odnést nejenom kuli rakouskou, ale nově i kuli pruskou.

V rámci 10. výročí konání akce byla doplněna v Muzeu přírody Český ráj část stálé expozice k roku 1866. Těšíme se na vaši návštěvu. Uvidíte u nás mladé členy Kadetní setniny jičínského pěšího pluku číslo 74, která tu tento rok vznikla, a to v uniformách, jaké nosili jičínští vojáci v roce 1866. Více informací o akci se dozvíte na www.mpcr.cz