Pan David žije v malém rodinném domku a většinu každodenních činností, jako nakupování, uklízení, apod., je schopen zvládnout sám. Také osobní hygienu zvládá bez cizí pomoci. V domě má pan David malou koupelnu s umývadlem a vanou, ve které se sprchuje.

V poslední době se začal cítit nejistý při nalézání a vylézání z vany. Začal se obávat ztráty rovnováhy. Také usedání a zvedání se z vany pro něj bylo čím dál tím namáhavější. Nakonec byl pan David schopen vanu používat, jen když věděl, že není doma sám.

Nechtěl však dát na radu známého, který mu doporučil příslušenství koupelny vybourat a nahradit ho sprchovým koutem. Toto řešení se mu zdálo příliš drahé a také si chtěl vanu v koupelně ponechat kvůli vnoučatům, která se na koupání ve velké vaně vždy těšila.

Začal tedy hledat takové řešení, které by nebylo spojeno se stavebními úpravami. Zároveň chtěl, aby se nové vybavení jeho koupelny dalo odstranit v době, kdy koupelnu používají jeho rodinní příslušníci.

Vanová sedačka
Nejvhodnějším řešením se ukázalo pořízení vanové sedačky. Aby pan David zjistil, který typ mu bude nejvíce vyhovovat, dříve, než si pořídí vlastní, vypůjčil si na pár dní tři typy vanové sedačky z půjčovny kompenzačních pomůcek; konkrétně: plastovou sedačku na vanu, sedačku do vany v podobě židličky se čtyřmi protiskluzovými přísavkami a otočnou sedačku na vanu.

Za jejich zapůjčení na tři dny zaplatil pouze několik desítek korun a získal tak možnost si všechny varianty v klidu vyzkoušet. Když s pomocí rodiny vyzkoušel všechny tři pomůcky, rozhodl se pořídit si plastovou sedačku na vanu.

Konstrukce umožňuje poměrně snadnou manipulaci. Lze ji nastavit dle šířky vany. Instalace sedačky do vany pak spočívá v nastavení bočních dorazových opěrek a následném usazení sedačky na protilehlé strany vany. Zařízení má perforace pro odtékání vody a její údržba je velmi jednoduchá.

Pro zvýšení své bezpečnosti a stability si pan David pořídil podložku do vany, jejíž protiskluzové přísavky zabraňují nežádoucímu posunutí po dně vany.
Další zabezpečení v koupelně

Nakonec s pomocí rodiny připevnil na podélnou stěnu nad vanou přibližně půl metru dlouhé plastové záchytné madlo s protiskluzovou úpravou, aby se při vcházení nebo vylézání z vany již nemusel opírat o kluzkou zeď. Madlo připevnil podélně, asi 20 cm od vodní baterie. Ačkoliv bylo možné pořídit plastové odnímatelné madlo, které lze na vykachlíkovanou zeď přidělat pouze pomocí přísavek, rozhodl se pan David vzhledem ke skutečnosti, že jeho koupelna je zděná, pořídit si madlo, které na stěnu přidělal pomocí do zdi navrtaných kotvících otvorů. Došel totiž k názoru, že takto napevno přidělané madlo nebude překážet žádné osobě, která jeho vanu pravidelně používá.

Získání jistoty
Pan David se nyní při sprchování ve vaně cítí bezpečně a jistě. Když ho navštíví rodinní příslušníci, jednoduše sedačku z vany sejmou a uklidí. Záchytné madlo na zdi používá hendikepovaný při usedání na sedačku a zvedání se z ní a při přehazování nohou přes okraj vany. V momentě, kdy se rozhodl pro konkrétní typ vanové sedačky, požádal svého praktického lékaře o vystavení poukazu pro svoji zdravotní pojišťovnu. Ta mu nakonec pořízení nové sedačky zcela uhradila, takže celé vyřešení problému pana Davida nebylo spojeno s žádným větším finančním výdajem.   Život bez bariér,o.s. Nová Paka