Specifický přístup musíme zvolit pro domácí mazlíčky, kteří si užívají pohodlí teplého bytu, ale zároveň i pro zvířata, která žijí dlouhodobě venku, a proto by měla mít režim přizpůsobený náročnějším podmínkám, které venku panují.

Péče o psí tlapky

Aktivní psi hru ve sněhu přímo milují, a ačkoliv by v silných mrazech neměli zůstávat venku déle než několik minut, není třeba je od hrátek ve sněhu odrazovat. Nejvíce jsou ale v mrazech zatěžovány tlapky, kterým neprospívá procházka po nasolených chodnících.

„Existují speciální vazelíny a přípravky, kterými můžete tlapky ochránit před zimou a hlavně posypovou solí. Packy namažte vždy před plánovaným pobytem venku a po každé procházce smyjte z tlapek sůl a pak je osušte hadříkem. Sůl mezi prsty psy trápí a na dlouhých chlupech se zachycuje, proto nezapomínejte chlupy na tlapkách pravidelně zastřihovat," radí veterinářka Dagmar Tarkošová z Royal Canin.

Potřebuje můj pes obléknout?

Chladné měsíce se blíží a na pejskaře se ze všech stran valí rady, jak nejlépe svého psa obléknout. Nabídka nejrůznějších botiček, kabátků i svetrů na tělo různým psím i kočičím plemenům každoročně rapidně roste. Ještě než vytáhnete z kapsy peněženku, zjistěte si, jestli váš pes takovou péči vůbec ocení. Jsou samozřejmě plemena náchylná k prochladnutí. Hlavně bezsrstá plemena psů, která obleček potřebují, nemluvě o štěňatech a psech, jež trpí nemocí a jejich imunita je oslabená.

U citlivých psů se doporučuje pořídit obleček, který zakryje i břicho kvůli prevenci zánětu močových cest. Nezapomínejte ale, že pes je i přes šlechtění šelma, nikoli plyšová hračka, a je přizpůsoben i chladnějšímu počasí. Předejděte zbytečnému rozmazlování a oblékněte psa, až teplota klesne pod nulu, nikdy dříve.

Krmení v zimním období

Pokud váš pes žije na zahradě, ujistěte se, že má k dispozici zateplenou boudu, kterou neprofoukne a nepromokne. Dopřejte psovi kvalitní krmivo poskytující větší množství energie, tak aby vykompenzovalo zvýšené nároky organizmu, které potřebuje k udržení stálé tělesné teploty. Velmi důležité je také kontrolovat, zda má pes stálý přístup k čerstvé pitné vodě a to hlavně když venku mrzne. Se psy v bytě je situace přesně opačná.

Psi zvyklí na komfort vyhřátého bytu v zimě vydávají méně energie, než za příznivějšího počasí, proto je vhodné předcházet překrmování. „Všichni psi ocení v zimních měsících krmivo s obsahem kvalitních bílkovin, tuků a vitaminů pro posilnění imunity. Pokud si nejste zcela jistí, jak správně upravit krmnou dávku vašeho psa nebo kočky, neváhejte se zeptat vašeho veterinárního lékaře," dodává Dagmar Tarkošová z Royal Canin.

Jak to mají v zimě kočky?

Kočky žijící v bytě se zimou prakticky nepřijdou do styku. Kočky vyžadují v zimě velmi podobnou péči jako psi. Ochranný obleček je vhodný pouze pro celoročně choulostivé plemeno Sphynx. Naopak kočky jako Norská lesní nebo Mainská mývalí se v chladnějším prostředí díky své husté srsti cítí jako ryba ve vodě.

„Venkovní kočky mají v zimě, stejně jako psi, větší nároky na kvalitní bílkoviny a energii obsaženu v krmivu. Dbejte na to, aby měly k dispozici vždy čerstvé krmivo. Granule, které jim necháváte v miskách umístěných venku, můžete také zalít teplou vodou," doplňuje Dagmar Tarkošová z Royal Canin.   (tz)