O vlasech
V průměru mají na hlavě nejvíce vlasů světlovlasí lidé (okolo 140 000), nejméně zrzaví (asi 80 000). Každý vlasový kořínek má přitom v průběhu existence (postupně) až 12 vlasů. Průměrná tloušťka vlasu je 42-95 mikrometrů. Muži mají vlasy nejsilnější v týlu, avšak ženské vlasy jsou silnější než mužské. Člověk bez rozdílu pohlaví má pod pokožkou 2 až 5 milionů vlasových váčků. Počet a druh váčků je dán už při narození. Vlas roste přibližně 2-6 let a potom vypadne. Denně vypadne člověku asi 70 – 100 vlasů a to v případě, že nemá s vlasy žádné problémy. Každý den vlasy povyrostou o 0,2-0,45 mm. Jediné vlasové vlákno dokáže udržet 100 gramové závaží.
zdroj wikipedie

 Ne všem nám ale byla dána do vínku hustá hříva. Někdo má problémy s vypadáváním vlasů, jejich nadměrným maštěním, jemností. Někomu se vlní, jiný hořekuje nad jejich barvou. Jak s nimi správně zacházet, jak je mýt, vysoušet, barvit, upravovat, to chce rozhodně rady odborníka. V salonu firmy Wella TOP Martiny Valáškové a Ivany Smutné se nám dostalo dalšího poučení.

„Pomocí moderního přístroje nabízíme diagnózu vlasů a vlasové pokožky. Digitální mikroskop fotografuje a filmuje vlasovou pokožku, kterou zvětší až dvě stě krát. Stav pak vidíme v přímém přenosu na obrazovce počítače," popisuje diagnostiku Martina Valášková a pokračuje: „Začínáme pokožkou hlavy, pak se zaměříme na samotný vlas. Jeho strukturu zkoumáme po celé délce." Odbornice nás upozorňuje na možné problémy. Pokožka může být suchá, s lupy a tady kadeřnice doporučí její správné ošetřování. Pak následuje průzkum vlasu, zjišťuje se jeho síla, zda je roztřepený, zda dobře vyrůstá z vlasového folikulu. Na počítači sledujeme, zda jsou vlasy řídké, padají, zda dobře vyrůstají, jestli není ucpaný vlasový váček.

„Analýzu poskytujeme zdarma. Je velice zajímavá a doporučila bych ji každému, aby viděl stav svých vlasů i pokožky hlavy. Pokud nám zákazníci důvěřují, vlasovou kosmetiku si u nás mohou zakoupit," radí Martina Valášková.

Více informací o problémech s vlasy, vlasové kosmetice, správné péči vám přineseme v našem podzimním seriálu salonu Wella.