Jedna z nich byla ve Velké Úpě, zděná Dolení bouda. Autobusy pak šplhaly do Pece pod Sněžkou k chatě Jančikárna.

Dřevěná roubenka na samotě u lesa představovalo pro turisty šlapat i s nákladem na zádech dva kilometry pěšky. V chatě bylo zastaralé vybavení, společné sociálky i kuchyňka. Žádná mikrovlnka, varná konvice, satelit. „Vařilo se z donesených zásob,“ vzpomíná Kateřina Kolumpková Rozsypalová, která sem často jezdila s rodiči. Dnes rekreační centra bývalého Agrostroje, nyní podniku Seco Industries, spravuje.

„K zábavě jsme nepotřebovali ani televizi. Hráli jsme karty, zpívali při kytaře, sáňkovali za tmy, chodili na výlety,“ vzpomíná na prožité chvíle. Dnes už by sem prý nikdo pěšky nešel. Lidé se nechávají dovézt skútry nebo rolbou. Chalupa je dones v provozu, i když postupně mění tvář, modernizuje se.

Podniku zůstalo i další rekreační zařízení Dolení bouda. Obě jsou celoročně využívána a nabízena nejen podnikovým odborářům, ale i veřejnosti.

Dřívější chata Stavostroje.
FOTO: Dovolené na podnikových chatách odvál čas

Po sametové revoluci se podnik zbavil areálu v Harrachově, který byl využíván i k dětským letním táborům. Dnes už na jeho místě stojí moderní penziony.

Historie podniku

Největší a nejvýznamnější výrobce zemědělských strojů minulosti, továrna Knotek & co, dala základ dodnes trvající průmyslové tradici. Roku 1888 zakoupil František Knotek pozemky mezi nádražím a silnicí do Popovic. Na nich byla postavena strojovna s kotelnou a komínem, na niž navazovala zámečnická dílna, kovárna i truhlárna jako jeden celek. Na těchto místech je založena továrna na výrobu hospodářských strojů a nářadí Knotek a spol.

„Roku 1945 dostal podnik název Agrostroj, a roku 1948 byli bývalí majitelé vystěhováni z podniku.

V období 60. až 80. let minulého století se staly hlavní výrobní náplní Agrostroje Jičín stroje na sklizeň řepy cukrovky - třířádkové ořezávače a vyorávače cukrovky zmechanizovaly její sklizeň v tuzemsku a v desítkách kusů se vyvážely též do Anglie a Maďarska.

Po roce 1990 byla změněna forma podnikání na státní podnik Agrostroj Jičín. V roce 1994 byla zahájena privatizace podniku, většinový počet akcii získala firma SECO, a. s. Turnov. V roce 2002 byl změněn název společnosti na Seco GROUP. Později na SECO INDUSTRIES, pod tímto názvem funguje firma dodnes.

Je výrobcem zahradních traktorů a speciálních svahových mulčerů a jejich příslušenství.

Město Hořice má šanci prodat pozemek u Milety, o který má zájem firma ORT Nový Bydžov.
FOTO: O pozemek v Hořicích má zájem firma ORT