Z odhadu letošní sklizně, který zveřejnil k 15. červnu Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ), vyplývá, že úroda jablek bude letos nižší. Mrazy, kroupy a deště poškodily i další ovoce. Velké ztráty jsou na meruňkách a třešních. „Čekáme nízkou sklizeň meruněk, zhruba na jedné třetině normálu. Pak velmi nízkou sklizeň třešní. Vlna dešťů prakticky všechny zničila, takže třešně nebudou,“ varuje předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík z Holovous na Jičínsku.

Poslední naděje

Mrazy ovocné sady zasáhly v několika vlnách v březnu a v dubnu. Poškodily rané třešně, středně zrající odrůdy totálně zničil déšť. Nadějí jsou pozdní třešně, které mají dozrávat začátkem července, tady ale opět hrozí poškození deštěm. Třešeň je tak vzácná a drahá.

Úroda meruněk se odhaduje pouze na 525 tun. Tuzemských bude málo a nedostatek je i v Evropě. Pěstitelé aktuálně hlásí, že plody navíc kvůli dešťům praskají. Naopak pozitivně se jeví úroda švestek.

Ondřej Čavajda u soudu.
Šestnáct piv zajedl rohlíkem a uškrtil expartnerku. Hrozí mu výjimečný trest

U jablek, která patří mezi nejžádanější ovoce, bude úroda podprůměrná. Kvalitních konzumních jablek pro skladování bude podle Martina Ludvíka o něco méně než vloni.Úroda ve srovnání s loňskem je přitom o něco vyšší, odhaduje se na 111 tisíc tun, vloni se sklidilo 103 tisíc tun malvic.

„Letos bude kvůli mrazům vyšší podíl jablek určených na průmyslové zpracování,“ vysvětluje Ludvík.

Zpracovatelský průmysl je ovšem v Čechách minimální, jsme závislí na vývozu, kdy cenu ovoce stanovují velcí zpracovatelé. „Význam má, když si ovoce zpracují sami farmáři a prodají přímo zákazníkovi,“ doporučuje pěstitelům ovocnář.

Ovoce bude dražší než v minulých letech

Současná cena jablek v obchodech by měla po sklizni rozhodně klesnout. „Musíme se ale připravit na to, že ceny budou vyšší než v minulých letech. Ovoce bude totiž zřejmě méně i v Evropě,“ říká hlavní ovocnář.

Ilustrační foto
Mikrospánek skončil požárem

Martin Ludvík odhaduje, že na farmách by si mohl zákazník koupit jablka od dvaceti do pětadvaceti korun za kilogram.