Chátrá už skoro dvacet let, což je na stavu objektu patrné na první pohled. Nyní se ale tato vybydlená stavba dostává do povědomí veřejnosti. „Hledáte ten dům, co se bude konečně opravovat? Tak průchodem za knihovnou a jste tam,“ naviguje nás informovaný občan.

FINANČNÍ INJEKCE PRO ODRAZOVÝ MŮSTEK

Díky investici za čtyři a půl milionu korun zde příští rok vzniknou čtyři nové sociální byty.

Město Hořice získalo z evropského dotačního fondu, konkrétně z Integrovaného regionálního operačního programu, tři miliony korun. Tato částka pokryje většinu nákladů nezbytných na realizaci projektu. Městský rozpočet se bude podílet částkou jeden a půl milionu korun. „Na jaře se zahájí stavební práce. Do konce srpna příštího roku má být celý projekt realizován,“ sděluje místostarosta Martin Pour.

V objektu se nacházejí dvě bytové jednotky. Poslední nájemníci zde žili před dvěma lety, od té doby je dům prázdný. Díky komplexní rekonstrukci zde budou čtyři nové byty s celkovou kapacitou osm lůžek.

„V plánu jsou dvě garsonky, každá pro jednu osobu. Další dva byty by měly sloužit pro dvě tříčlenné rodiny. Byty budou disponovat základním vybavením,“ přibližuje plány Pour.

Projekt sociálního bydlení bude nápomocný nejen lidem bez domova, ale také nízkopříjmovým rodinám či matkám a otcům v azylových domech. V tíživé sociální situaci jim poskytne potřebné zázemí pro to, aby se mohli odrazit a nespadli do pasti sociálního vyloučení. Také z toho důvodu bude nájemní vztah trvat jen po určitou dobu.

„Počítáme se smlouvami na rok, pobyt zde bude možný maximálně tři roky,“ říká místostarosta Pour. Dodává však, že jde o první takový projekt v Hořicích a konkrétní podmínky budou teprve projednávány.