VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Inventura na radnici: V Kopidlně se staví, dluhům navzdory

Kopidlno – Dvoutisícové městečko zažilo politicky klidné čtyři roky. V zastupitelstvu i radě dominovala ČSSD, která uzavřela spojenectví s Hasiči a nezávislí a tím si na počátku zajistila solidní většinu deseti zastupitelů z celkových patnácti. ČSSD vládla v Kopidlně i před rokem 2010, tudíž přechod byl politicky plynulý.

2.9.2014
SDÍLEJ:

Nová výstavba v Kopidlně.Foto: DENÍK/Jan Jireš

Starostenské role se v roce 2010 ujala Hana Masáková. V politice byla nováčkem a vyvstaly otázky, zda je vhodným aspirantem na tento post. Ostatně mezi kandidáty ČSSD, kteří se v roce 2010 dostali do zastupitelstva byla co do voličských hlasů na čtvrtém místě, neboť před ní se umístili Josef Táborský, Petr Albrecht a Lenka Nováková.

Navzdory pochybnostem Hana Masáková udržela funkci starostky po celé čtyři roky. Vypořádala se i s personální obměnou v radě, kdy ve prospěch Jiřího Machuly radu opustil místostarosta Václav Šimůnek zvolený za Hasiče a nezávislé, a krizi ustála.

Rovněž se podařilo dokončit řadu už dříve rozjetých projektů. Jmenujme přestavbu muzea na kulturní a vzdělávací centrum, rekonstrukci sociálního zařízení v MŠ, vznik nové ulice Luční a výstavbu čistírny odpadních vod a kanalizací. Obecně vzato, Kopidlenský rozpočet má nouzi o finanční prostředky, a tak se radnice musí spoléhat na zisk státních či evropských dotací. Ty však vyžadují spoluúčast investora, proto město si na velké akce muselo zřídit úvěry. Nynější zadlužení města činí zhruba 22 milionů. Se splácením úvěru za čistírnu městu pomáhá Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín.

Kopidlenský rozpočet i společenský život ve městě mají jeden klíčový problém – nedostatek pracovních příležitostí. Město nemá významného soukromého investora, obyvatelstvo stárne a mladí lidé musí za prací dojíždět, v horším případě odcházejí. Kopidlno se kvůli tomu potýká s vysokým počtem sociálně slabých a nepřizpůsobivých jedinců i celých rodin, obvykle romského původu. Radnice nedisponuje městskou policií a státní nemá dostatečné kapacity na prevenci proti vandalismu.

Zastupitelstvo navíc opakovaně smetlo ze stolu návrh na omezení hazardních her v kopidlenských podnicích. Obhájci hovořili o tom, že jde o značný zásah do svobody.

Dalším důležitým počinem rady bylo zdvojnásobení koeficientu daně z nemovitosti z původních jedna na dva. Kompenzací však je zrušení poplatků za popelnice. „Když jsme provedli propočty, zjistili jsme, že obyvatelé při koeficientu 2 nejsou tak zatíženi jako při koeficientu 1 a poplatku za popelnice. Komu se to nelíbí, jsou rekreanti a podnikatelé, kteří mají státem dané vyšší zpoplatnění.," uvedla starostka Hana Masáková.

I přes zadlužení města nynější rada přichystala několik plánů pro své nástupce. Velkou investicí bude například výstavba spojovacího krčku u základní školy. V plánech je také oprava chodníků v centru města včetně náměstí. Vše však závisí na dotacích.

V posledních čtyřech letech se začalo dařit kultuře. Je to dáno novou sportovní halou, dokončenou na přelomu minulého a současného volebního období, a také kulturním a vzdělávacím centrem. Přestěhovala se do něj městská knihovna. Radnici se také podařil výběr na pracovní pozici kulturního koordinátora. Dosadila do ní Renatu Holubovou, jež se rychle vypracovala na důležitou kulturní činitelku Kopidlna. Výrazně ožily Kopidlenské listy a v letošním roce se podařilo obnovit hudební festival Blue Grass.

Každý návštěvník Kopidlna si také všiml komplexní revitalizace zeleně v zámeckém parku. Nešlo však o městskou investici, nýbrž o krajskou. 

Koho máme na radnici:
Kopidlno má patnáctičlenné zastupitelstvo a pětičlennou radu. V posledních čtyřech letech nedošlo k větším politickým otřesům.
Ve volbách v roce 2010 výrazně uspěla ČSSD. Získala šest mandátů, což je o jeden více než v roce 2006. Zůstala tak nejsilnější koaliční stranou.
Partnerem ČSSD se stalo v roce 2010 hnutí SNK Hasiči a nezávislí, kterému voliči přidělili čtyři křesla. Rada tak v zastupitelstvu měla pohodlnou většinu deset ku pěti.
Dále ve volbách 2010 skončilo hnutí SNK Nezávislí kandidáti se třemi mandáty
ODS a KDU-ČSL získaly po jednom mandátu.
Volby 2010 oproti těm v roce 2006 byly významné ústupem tradičních politických stran. ČSSD sice své pozice mírně posílila, ale propad ODS a KDU-ČSL znamenal přelití politické síly k nestraníkům a nezávislým kandidátům.
Podíváme-li se na absolutní počet obdržených hlasů v roce 2010, na prvním místě byl nynější senátor Josef Táborský s 397 hlasy, Petr Albrecht s 391 (oba ČSSD) a Václav Šimůnek (SNK Hasiči a nezávislí) s 329.
Rada se změnila na podzim 2013, kdy byl odvolán místostarosta Václav Šimůnek. Nahradil ho Jiří Machula.
Složení zastupitelstva v pořadí od nejúspěšnějších stran a získaných hlasů:
ČSSD: Josef Táborský, Petr Albrecht, Lenka Nováková, Hana Masáková, Josef Vodička, Miloslav Veselý
SNK Hasiči a nezávislí: Václav Šimůnek, Martin Albrecht, Jiří Machula, Jaroslav Bodlák
SNK Nezávislí kandidáti: Roman Kotlář, Jiří Pišl, Renata Kořínková
KDU–ČSL: Miloslava Uzlová
ODS: Ladislav Komárek 
Nynější rada:
Hana Masáková (starostka), Jiří Machula (místostarosta), Martin Albrecht, Josef Vodička, Jaroslav Bodlák 

Největší projekt

Kopidlenská čistírna odpadních vod.

ČISTÍRNA odpadních vod a kanalizace. Jde o největší investici nejen tohoto volebního období, ale za velmi dlouhou dobu. Náklady byly 83,35 milionu korun i s daní, město z rozpočtu díky dotaci zaplatilo jen 26 milionů. 

Největší dluh

Kopidlno, objekt bývalého cukrovaru.

CUKROVAR bude i nadále hyzdit tvář Kopidlna. Nejde však o dluh tohoto období, problém s cukrovarem se táhne od počátku 90. let. Problémem zůstává i průmyslová zóna, která je oproti plánům převážně neobsazena. 

Největší průšvih

Velká voda v Kopidlně.

POVODEŇ. V červnu 2013 přišla do Kopidlna velká voda. Rozvodnila se Mrlina a Kopidlenští museli svést bitvu i u hráze zámeckého rybníku. Krize měla politickou dohru – byl odvolán místostarosta Václav Šimůnek.

Daň z nemovitosti se zvedla, poplatek za popelnici byl zrušen

Poplatky a dluhy – V tomto volebním období Kopidlno zrušilo poplatek za popelnici, ale zvýšilo koeficient pro výpočet daně z nemovitostí.
Kopidlenští dále hradí poplatek za psa, který se stabilně drží na stokoruně za rok. Za druhého a každého dalšího psa vlastník zaplatí 150 korun. V přidružených obcích (Drahoraz, Pševes, Ledkov) jsou sazby poloviční.
Kopidlenský rozpočet je zatížen splátkami dluhů za velké investiční akce z minulosti. Město nyní dluží 3 miliony za kulturní a vzdělávací centrum, 12,4 milionu za čistírnu odpadních vod (se splácením vypomáhá VOS Jičín) a 6,8 milionu za obytnou zónu. V roce 2010 dluhová hladina byla 2,3 milionu, rozpočet se připravoval na náraz kvůli velkým investicím.

Konec barabizen – Názor rady na staré domy byl jasný: hyzdí tvář města, a aby tomu tak nebylo, musí jít k zemi. Nejvýraznější změnu lze vidět při vjezdu do města směrem od Jičíněvsi. Místo čtyř zchátralých domů v Jičínské ulici je prázdné místo.
Zastupitelstvo v polovině března 2013 schválilo demolicí tří barabizen. Čtvrtá ještě po několik měsíců ortelu odolávala, protože ji město těžko získávalo k odkupu. „Letos je musíme zbořit. Jinak nám prostě spadnou," glosoval v březnu 2013 situaci místostarosta Václav Šimůnek.
Staré domy byly strženy na více místech města. Padl například i rohový objekt v Husově ulici ve směru od náměstí. Zákrok však nebyl v režii radnice, nýbrž kopidlenské zahradnické školy.

Pád místostarosty – Začátek podzimu 2013 nebyl lehký pro tehdejšího místostarostu Václava Šimůnka. Proti pravé ruce starostky Hany Masákové se zvedla vlna protestů a těsná většina jedenácti zastupitelů rozhodla o jeho odvolání. Václav Šimůnek oznámil, že o tomto bodu v programu veřejného zasedání, který byl navíc na pořad dne dodán až při začátku jednání, neměl tušení. Proti němu se postavili koaliční zastupitelé, včetně strany Hasiči a nezávislí, za kterou byl v roce 2010 zvolen.
Místostarostovi politicky zlomila vaz povodeň, která zasáhla Kopidlno v červnu 2013. Podle kritiků se během krize choval velmi laxně, on však tato četná obvinění popřel. Václava Šimůnka na křesle místostarosty nahradil Jiří Machula. 

Rozvíjelo se město během posledních čtyř let podle vašich představ?

Ervin Bondi
Kopidlno
V Kopidlně se všechno zhoršilo. V poslední době to jde z kopce. Přibývá zde nepřizpůsobivých romských spoluobčanů, kteří se chovají hrozně. Nezbývá než doufat, že se to zlepší.

Tereza Vyhnalová
Kopidlno
Myslím si, že se v Kopidlně žít dá, i když park by si zasloužil ještě zlepšení. Hlavně zámek. Ale jinak je to tu super, nemůžu si na nic stěžovat. Ani na lidi, ani na město. Jen ten park.

Jiří Mizerák
Kopidlno
V Kopidlně se žije výborně. Máme tu krásný zámecký park, vhodný na procházky. Důležité služby jsou zde dostupné. Místní mají k dispozici školu, doktora a podobně.

Stanislav Bařtipán
Kopidlno
Pěkná je rekonstrukce parku. Město postavilo hřiště, sportovní halu, knihovnu a čistírnu odpadních vod. Takže na rozvoji města se pracuje, i když na centru to moc vidět není.

Miroslav Zubina
Drahoraz
Jsem zdejší chalupář a daří se tu skvěle. Jen mě mrzí, že se radnice snaží vydělat na chalupářích tím, že prodává drahé odpadové pytle. Jinak je tu dobře. Kopidlno má pěkné hřiště a je tu klid.

Lucia Videmanová
Kopidlno
Město udělalo hodně dobrého. Pomohlo s přípojkami na kanalizaci a vystavělo hřiště. Teď tu budou dvě první třídy. Je tu ale dost problémových obyvatel. Mám strach děti pouštět na hřiště.

Autor: Jan Jireš

2.9.2014
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Pracovníci pro ruční mytí vozidel, oken, 18 000 Kč Ostatní pracovníci pro ruční čištění PRACOVNÍK/-CE VÝROBY - VÝROBA SPECIALIT. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVNÍK/-CE VÝROBY - VÝROBA SPECIALIT, V případě zájmu kontaktujte Ing. Veroniku Klusákovou na telefonním čísle +420 721 952 109 v pracovních dnech v době mezi 8:00-14:00 hod., na e-mailové adrese v.klusakova@masojicin.cz nebo osobně přímo ve společnosti Maso Jičín s.r.o. (Konecchlumského 1075, 506 01 Jičín). , , Požadavky: , Vyučen v oboru potravin. (ostatní zaučíme), 1 pracovník/pracovnice trvale na ranní směnu od 6.00 hodin., Jedná se o fyzicky náročnější práci ve stoje ( plnění paštik do forem)., , Zaměstnanecké výhody:, Zaměstnanecká karta s finančním bonusem a slevou na nákup firemních výrobků, , Jedná se o pracovní poměr na dobu 1 roku s možností prodloužení na dobu neurčitou.. Pracoviště: Maso jičín s.r.o. pracoviště, Konecchlumského, č.p. 1075, 506 01 Jičín 1. Informace: Veronika Klusáková, +420 721 952 109. Administrativa - Specialisté v oblasti správy školství, kultury a 24 600 Kč Specialisté v oblasti správy školství, kultury a zdravotnictví VEDOUCÍ ODBORU KULTURY A CESTOVNÍHO RUCHU. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 24600 kč, mzda max. 33300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VEDOUCÍ ODBORU KULTURY A CESTOVNÍHO RUCHU, MĚSTO JIČÍN, , Vedoucí Městského úřadu Jičín vyhlašuje, VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ, na obsazení místa:, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu , Nabízíme:, - pracovní poměr na dobu neurčitou, , - platové zařazení dle zákona č. 262/2006 Sb. a nařízení vlády č. 341/2017 Sb., v platném znění (11. platová třída, příplatek za vedení),, - místo výkonu práce - území města Jičína,, - dobré pracovní podmínky, 5 týdnů dovolené, zaměstnanecké benefity,, - možnost získání služebního bytu., , Předpoklady pro výkon funkce:, a) uchazeč je státním občanem ČR nebo je cizím státním občanem a má v ČR trvalý pobyt, ovládá jednací jazyk, dosáhl věku 18 let, je svéprávný, bezúhonný a splňuje další předpoklady stanovené zákonem č. 451/1991 Sb., v platném znění,, b) ukončené vysokoškolské vzdělání v magisterském nebo bakalářském studijním programu,, c) praxe v oboru minimálně 3 roky, , d) organizační, řídící a komunikační schopnosti,, e) dobré komunikační a vyjadřovací schopnosti, znalost cizího jazyka,, f) znalost práce na PC (Microsoft Word, Excel, Internet, Outlook),, g) řidičské oprávnění skupiny "B" - aktivní řidič., , Přihlášky musí obsahovat jméno, příjmení, titul uchazeče, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého bydliště, číslo občanského průkazu, datum a podpis uchazeče. , , K přihlášce se připojí: , a) návrh koncepce rozvoje cestovního ruchu a kultury v rozsahu max. 2 normostran,, b) úředně ověřené kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání,, c) strukturovaný profesní životopis uchazeče včetně uvedení praxe (dosavadní zaměstnání, odborné znalosti, dovednosti a zkušenosti), telefonického a elektronického kontaktu,, d) originál výpisu z evidence rejstříku trestů, ne starší než 3 měsíce ke dni podání přihlášky; u osob narozených před datem 1.12.1971 lustrační osvědčení (je možno nahradit čestným prohlášením a doložit před uzavřením pracovního poměru) a prohlášení dle zák. č. 451/1991 Sb.,, e) popř. další doklady prokazující odbornost uchazeče., , Přihlášky v písemné podobě se všemi požadovanými doklady musí být doručeny na adresu Městský úřad Jičín, Žižkovo nám. 18, 506 01 Jičín, k rukám vedoucího úřadu, Ing. Petera Bareše nebo odevzdány na podatelně MěÚ Jičín. , , Přihlášky musí být doručeny ve lhůtě , , do 20.11.2018., , Bližší informace Vám budou podány vedoucím úřadu Ing. Peterem Barešem nebo vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Marií Faruzelovou, tel. 493 545 175, mail: faruzelova@mujicin.cz., , Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto výběrové řízení kdykoliv v jeho průběhu., Neúspěšným uchazečům budou po uzavření výběrového řízení vráceny všechny doklady kromě přihlášky do výběrového řízení a životopisu, které budou uloženy po dobu skartační a archivační lhůty v souladu se Spisovým a skartačním řádem vyhlašovatele a následně budou skartovány., V Jičíně dne 25.10.2018. Pracoviště: Město jičín, Žižkovo náměstí, č.p. 18, 506 01 Jičín 1. Informace: Marie Faruzelová, +420 493 545 175. Potravinářství - Potravinářství Potravinářský dělník 15 000 Kč Obsluha strojů na zpracování a konzervování masa a ryb PRACOVNÍK/CE OBSLUHY. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVNÍK/CE OBSLUHY - pracoviště Vidonice., V případě zájmu zasílejte životopisy na e-mailovou adresu: prace@uzeninybeta.cz,, pro bližší informace kontaktujte pí.Lucii Burešovovu na telefonní čísle.: 607 424 444, , Požadujeme:, vzdělání ÚSO/i bez maturity, praxe v potravinářském průmyslu výhodu, pečlivost, spolehlivost. , Nabízíme :, PP, nástup možný IHNED, dobré finanční ohodnocení.. Pracoviště: Provozovna uzeniny beta - výrobní závod, 507 82 Pecka. Informace: Lucie Burešová, +420 607 424 444. Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 27 000 Kč Revizní technici v elektronice KONTROLOR/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONTROLOR/KA , V případě zájmu kontaktujte pí. Hanu Šmídovou na emailové adrese: hana. smidova@engie.com nebo telefonním čísle: 739 523 865 ( PO -PÁ 7-00- 15.00 hod.), , Požadujeme :, Osvědčení podle vyhl. ČUBP 50/1978, § 7 - 8, praxe v oboru elektro bez omezení napětí, technické znalosti v oboru el. přístrojů, strojů a zařízení silnoproudé elektrotechniky, elektrického vedení NN, VN a VVN, Organizační a řídící schopnosti, znalosti BOZP a PO, normy ISO, úspěšné složení zkoušek revizního technika dle vyhl. 50/78 §9, Konstruktivní a operativní myšlení a jednání, , Zaměstnanecké výhody:, Stravenky, příjemné pracovní prostředí, 13.plat, finanční jistota, , Jedná se o pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení na dobu neurčitou.. Pracoviště: Engie services a.s. - pracoviště dělnická ul., Dělnická, č.p. 1114, 506 01 Jičín 1. Informace: Hana Šmídová, +420 739 523 865.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nová Paka připravuje výstavu betlémů od 24. listopadu.
4

Jak to bylo s betlémy...

Tančilo se ve všech věkových i výkonnostních kategoriích po „B“.
9

O cenu města Jičína se taneční páry utkaly již popadesáté

V Jičíně si připomněli listopadové události tradičním setkáním u kašny

Jičín - Tradiční přátelské setkání, oficialit netřeba, společný zpěv za doprovodu kytary a hovory o místním kulturně-společenském dění. Kašnu na Valdštejnově náměstí z části orámovalo světlo svíček a vzduchem se nesla vůně svařeného vína.

Marie Svatošová a Aleš Palán hovořili s novopackým publikem

Nová Paka - Novopacké kino není jen místem filmových zážitků. Ve čtvrtek zůstalo promítací zařízení vypnuté, k jedinečnému večeru stačilo osvětlení sálu a dva vzácní hosté.

Starostové odpovídají na otázku, zda má premiér odstoupit

/ANKETA/ Neplacení daní, dotační podvody a organizování únosu vlastního syna na Krym. Takovým obviněním čelí současný premiér Andrej Babiš. Měl by v souvislosti s poslední kauzou odstoupit z postu předsedy vlády? Odpovídají starostové měst a obcí. 

Jak jsme se změnili 1989–2018

Piva pijeme zhruba stejně jako na sklonku socialismu. Ale třeba banánů si můžeme dopřát mnohem více. Stejně jako divadelních představení. Na druhou stranu do kin nás už nic moc netáhne. Deník přináší u příležitosti výročí 17. listopadu srovnání, jak jsme žili před 29 lety a jak žijeme teď.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT