Jak se vám žije v Jičíně - můžete hlasovat ZDE:
Ještě před polovinou volebního období se rozložila koalice ODS, ČSSD a TOP 09. Proti vládě starosty Martina Puše se zvedla vlna odporu. Opozice založila uskupení známé jako Změna pro Jičín, do kterého nakonec vstoupila i koaliční TOP 09. Dva zastupitelé za ČSSD navíc opustili stranu a přijali prapor Strany práv občanů Zemanovci. Navíc se také rozhodli vstoupit do Změny, ačkoliv v ní vydrželi jenom do září 2012. Vláda na radnici se zhroutila. Změna pro Jičín začala formovat novou městskou radu, dlouho se jí však nedařilo obsadit post starosty. Průlom přišel až v polovině září, kdy se do nového projektu zapojila ODS s požadavkem, že bude mít starostu (Jiřího Lišku) a radního (Ladislava Bryknera). Zbylých pět míst v radě si rozebrala pětice stran – Sdružení pro Jičín, TOP 09, Věci veřejné, Volba pro město a s jistým zpožděním i ČSSD. Na radnici tak konečně zavládla stabilita, ale až v době, kdy do komunálních voleb zbýval jeden rok.
Rozepře se negativně projevily na životě města. Neprospěla mu ani rozdrobenost zastupitelstva, v němž je ve finále osm stran, z toho čtyři mají pouze po dvou členech. Nepružnost a váhavost zavinily řadu problémů. Jičín kvůli zdržení nakonec musel odmítnout evropskou dotaci na přestavbu jezuitské koleje ve výši několika set milionů.
Otázky stále vzbuzuje rekonstrukce koupaliště Kníže a rozpaky panují také nad podobou přestaveného zimního stadionu. Mohli bychom pokračovat – například akcí (Čistá) Cidlina.
„Přeji si, abychom nebyli radou, která jenom opravuje chodníky," řekl nový starosta Jiří Liška v září 2012 v proslovu po svém zvolení. Vzbuzoval naději – muž, který ukončí krizi na radnici a vrátí Jičín do správného kurzu. Vyvolával ale i rozpaky – co když bude člověkem, jehož snahou bude pouze dovládnout do voleb a který neprosadí nic přelomového?
Rada Jiřího Lišky paradoxně splnila oboje očekávání. V určitých momentech ukázala až překvapivou rozhodnost. Stačí se podívat do lipové aleje. Největší budova kasáren byla zdemolována a rada dokázala mnohé nadchnout představením konceptu budoucí zástavby z pera firmy Cuboid Architekti, i když kritika byla tvrdá. To samé lze říct o revitalizaci zeleně u Valdštejnské lodžie. Opravy se dočkala i ulice Na Tobolce, prosadila se přestavba školičky u 2. ZŠ i rozšíření prostorů pro K-Klub. Jičín také uspěl v žádosti o dotaci na přestavbu domu pro stacionář Apropo v lipové aleji.
Jičínu se dařilo i po kulturní stránce a starosta dbal na to, aby se dostalo pozornosti občanům, kteří si to svými činy zaslouží. Vzpomeňme třeba na studenta Masarykovy akademie Olina Telychku, jenž poskytnutím první pomoci zachránil život.
Bohužel rada svou akceschopnost rychle ztratila. Unavila se a vývoj města v roce 2014 spíše ustrnul. O rekonstrukci či stěhování autobusového nádraží se přestalo hovořit, plán odkupu nákladového nádraží uvízl. O jezuitské koleji či Masarykově divadle škoda mluvit.
NEJVĚTŠÍ PROJEKT
ROK 2010 byl ozvláštněn otevřením jičínského koupaliště u Knížete. Investice stále asi 200 milionů korun, více než třetinu pokryla evropská dotace. Jako další investici připomeňme přestavbu zimního stadionu za 93 milionů.
NEJVĚTŠÍ PRŮŠVIH
ROZPAD KOALICE. Skandály a politické otřesy se staly synonymem současného zastupitelstva. Povolební dohoda mezi ODS, ČSSD a TOP 09 nevydržela ani dva roky. Padla rada a s ní i dlouhodobý starosta Martin Puš.
NEJVĚTŠÍ DLUH
JEZUITSKÁ KOLEJ. Stále nic. Ani toto zastupitelstvo s chátrající historickou památkou nedokázalo pohnout. Přestavbu na vědeckotechnický park zamítlo z důvodu zpožděného čerpání evropské dotace.
Koho máme na radnici
Poslední komunální volby se uskutečnily v roce 2010. Volební účast v Jičíně byla 51 procent. Počet zastupitelů zůstal a nadále zůstává beze změny: 21.
Zastupitelstvo po volbách:
1. ODS, šest mandátů (Jiří Liška, Aleš Babák, Miloslav Kůta, Martin Puš, Miloš Starý, Petr Šindelář)
2. ČSSD, čtyři mandáty (Josef Dvořák, Jan K. Čeliš, Jaroslava Komárková, Miroslav Matějka)
3. Volba pro město, tři mandáty (Milan Smolík, Alena Jírovcová, Jan Jiřička)
4. KSČM, dva mandáty (Petr Kebus, František Svoboda)
5. Sdružení pro Jičín, dva mandáty (Jiří Vitvar, Petr Hamáček)
6. TOP 09 (Tomáš Frýba, Daniel Novotný)
7. Věci veřejné (Petr Lisý, Petr Krykorka)
První městská rada: starosta: Martin Puš, místostarostové: Josef Dvořák, Tomáš Frýba a Daniel Novotný, radní: Jaroslava Komárková, Miloslav Kůta a Jan K. Čeliš.
Obměněné zastupitelstvo po krizi a odchodech zastupitelů:
ODS: Jiří Liška, Ladislav Brykner, Miloslav Kůta, Martin Puš, Miloš Starý, Petr Šindelář
ČSSD: Josef Dvořák, Jaroslava Komárková
SPO (SPOZ): Jan K. Čeliš, Miroslav Matějka (původně ČSSD)
Volba pro město: Milan Smolík, Alena Jírovcová, Vlastislav Matucha
KSČM: Petr Kebus, František Svoboda
Sdružení pro Jičín: Luděk Havel, Petr Hamáček
TOP 09: Jiří Wilda, Daniel Novotný
Věci Veřejné: Petr Lisý, Petr Krykorka. Nynější rada: starosta: Jiří Liška, místostarostové: Petr Hamáček, Vlastislav Matucha, radní: Daniel Novotný, Petr Lisý, Jaroslava Komárková, L. Brykner
Poplatky v Jičíně jsou stabilní, společnost však o poznání méně
Bioplynová stanice – Firma Orchideus plánovala v bývalé mlékárně zřídit bioplynovou stanici, do níž by se svážel odpad z celého regionu. Mnozí Jičínští byli touto myšlenkou zděšeni. Přišla vlna protestů a petice, což vedlo k tomu, že se z bioplynové stanice stalo jičínské téma číslo jedna. Záměr došel až k žádosti o stavební povolení. Zastupitelům, kteří se svorně postavili proti projektu navzdory tomu, že dříve firmě pozemek prodali, se však podařilo proces zkomplikovat natolik, že stavební úřad povolení nedal. Firma Orchideus se několikrát odvolala ke krajskému úřadu. V Jičíně se konalo několik veřejných jednání, během nichž nebyla nouze o emotivní výlevy. Na jaře roku 2014 investor oznámil, že projekt dává k ledu. Prozatím.
Poplatky a ceny – V roce 2010 byla cena vodného a stočného 66 korun včetně DPH za metr krychlový. Aktuálně platíme 78,95 korun i s daní.
Poplatek za odvoz odpadu byl v letech 2010 a 2011 ve výši 468 korun, v Popovicích 372 korun. Poté vzrostl na 492, respektive 396 v Popovicích. Město zavedlo úlevu pro rodiny s dětmi. V roce 2013 byly z okruhu plátců vyjmuty děti do jednoho roku věku. Pro rok 2014 byla tato výjimka rozšířena na děti do čtyř let.
V Jičíně je hromadná doprava. Ceny se od roku 2010 nezměnily – 7 korun v hotovosti nebo 5 korun přes čipovou kartu. Zvýhodněné jízdné je 4 koruny (resp. 2,5 Kč), a to pro děti (6 – 15 let), kočárky, zavazadla a psy. Senioři nad 60 let, děti do 6 let a držitelé karet ZTP jezdí zadarmo.
Bouřky a přeháňky – Otřesy se neděly pouze v radě a zastupitelstvu, zažili jsme několik konfliktů i mimo vedení města. Vzpomeňme na Základní školu Husova. Na počátku roku 2013 rozpory mezi ředitelem Jindřichem Tryznou a učitelským sborem vyvrcholily v otevřenou revoltu zaměstnanců školy. Učitelé získali značnou podporu žáků i části rodičů. Protestující dosáhli svého, město ředitele odvolalo a později vypsalo soutěž na nástupce. Stal se jím Roman Mareš.
V srpnu 2013 centrem Jičína prošel průvod radikálů z Dělnické strany sociální spravedlnosti. Akce byla předem ohlášena, přesto vzbuzovala obavy. Setkání nakonec bylo malé a nevznikla žádná výtržnost, i když policie musela řešit některé incidenty.
Příští týden se budeme podrobně věnovat Nové Pace.