„Stavební práce mají podle předpokladu začít na přelomu letošního a příštího roku. Náklady zatím nejsou přesně známy vzhledem k tomu, že probíhá aktualizace projektové dokumentace. Poslední cena stavby byla vyčíslena na přibližně 520 milionů včetně DPH a vybavení,“ informoval nyní Aleš Cabicar, náměstek hejtmana pro zdravotnictví. Přesná cena bude známá na konci srpna.

Lví smečka v Safari Parku Dvůr Králové se rozrostla o tři mláďata. Zůstávají s matkou Khalilou v porodním boxu v chovatelském zázemí.
Lvice Khalila porodila v dvorském safari parku tři mláďata

Původně se počítalo se zachováním pláště historické budovy. Po přepracování projektu se ale rozhodlo, že dojde ke kompletní demolici, a to zejména z důvodu statických poruch právě na samotném plášti objektu.

Zakázka za půl miliardy má být zrealizována za 18 až 22 kalendářních měsíců. Investici zaplatí kraj. „V zastupitelstvu byl již schválen příslib na financování této akce, což je značný posun a já za něj všem zastupitelům děkuji,“ říká Aleš Cabicar.

Už v roce 2014 byla přestavba interny za tři sta milionů na spadnutí, k jejímu zahájení ale doposud nedošlo.

Větší komfort pro pacienty i personál

Kromě psychiatrie tak budou v areálu nemocnice konečně všechny obory, navíc sem bude přemístěna i potřebná ředírna cytostatik. Nový pavilon tak přinese zvýšení komfortu nejen pro pacienty, ale i pro personál.

Stavbaři jsou v areálu nemocnice už nyní. V současné době tu totiž budují novou lékárnu včetně vrátnice. Práce mají být dokončeny v listopadu. „Termín dostavby byl posunut kvůli archeologickým nálezům,“ doplňuje Aleš Cabicar.

Řezbář Paďour z Josefova vyřezal velrybu pro Lázně Bělohrad.
Lázně ozdobí velryba se šlechtickým původem

V areálu nemocnice ještě zůstává jako poslední dosluhující budova současná onkologie.

„V úvahu přichází například rekonstrukce na lůžka následné péče či sociálně - zdravotní lůžka. To je totiž segment našeho krajského zdravotnictví, kde můžeme v blízkém budoucnu díky stárnutí populace našeho kraje pocítit velmi silný nedostatek,“ říká náměstek o využití objektu do budoucna.