Kvůli nedávné havárii topení ve Valdštejnském zámku a plánované rekonstrukci může dojít k jeho dočasnému přestěhování. Nehoda též ovlivnila chod Zámecké vinárny a její vedení s jičínskou radnicí vyjednává finanční kompenzaci.

Nabízí se tři možnosti. Městské informační centrum může provizorně obsadit přízemní místnosti na arkádové nádvoří po finančním úřadu. Anebo se nabízí přesun do Masarykova divadla. To by však středisko muselo omezit nabízené služby.

„Také se může stát, že zůstaneme ve stejných prostorách a rekonstrukce se bude řešit jinak. Zatím nevíme," přibližuje třetí variantu Pavel Nožička, ředitel Kulturních zařízení města Jičína.

Propojit s nádvořím

Rekonstrukční zákrok by obsahoval výměnu podlahy a přebudování oken při nádvoří. Informační centrum by se více propojilo se zámkem. Radnice chce navíc na jaře provést menší úpravy arkádového nádvoří, neboť už v květnu se na jeho dlažbě bude vyjímat socha stojícího Albrechta z Valdštejna.

Celkové náklady na přestavbu jsou odhadovány na 700 tisíc korun. Jičín ale požádal Královéhradecký kraj o dotaci, která by mohla pokrýt polovinu z této sumy.

Nehoda topné soustavy se stala v první polovině prosince. Město do odstranění následků a opravy muselo investovat asi 900 tisíc korun.

Následná oprava ovlivnila chod všech institucí, které v zámku působí. V lednu bylo Městské informační centrum na čas uzavřeno a v současnosti je stále jeho část nefunkční. Do levého křídla, a tudíž i do galerie Rumcajsův svět, se veřejnost nepodívá. „Každý den se nás lidi ptají, jak to s centrem bude dále," informuje pracovnice Vendula Erbanová.

Finanční kompenzace

Provizorní režim se nevyhnul ani Regionálnímu muzeu a galerii, ZUŠ J. B. Foerstera a Zámecké restauraci. Některé kulturní akce, které se měly odehrát v některých z místností zámku, musely najít jiné přístřeší. V případě Zámecké vinárny, jež je jako jediná z vyjmenovaných institucí soukromým podnikem, který je na zámku v podnájmu, došlo v lednu k týdennímu uzavření kvůli opravám. Provozovatelé proto město požádali o finanční kompenzaci.

Ve středu o její výši jednala rada. „Ještě mě nikdo ohledně náhrady nekontaktoval. Měli jsme se k věci nějak vyjádřit a teď čekáme, jak dopadnou jednání," vysvětluje provozovatel restaurace David Knížek.

Místostarosta Petr Hamáček redakci sdělil i konkrétní částku, o kterou podnik požádal. Jde o 100 tisíc korun. Rada se k otázce kompenzace prý od začátku stavěla přívětivě. Ve středu rozhodla, že nabídne 37 tisíc, a to formou odpuštění poplatku za pronájem prostor.