Pro občany byl poprvé v historii přenášen slavnostní ceremoniál složení slibu z Vladislavského sálu na velkoplošné obrazovky na III. hradní nádvoří.

Přímo ve Vladislavském sále se zúčastnil inaugurace Miroslav Matějka (SPOZ) z Jičína, který řídil prezidentskou kampaň ve východočeském kraji.
„Na Pražský hrad se vydalo z Jičína asi patnáct lidí, z kraje byly vypraveny dva autobusy. Moc se těším, musím přiznat, že jsem ještě nikdy nebyl ve Vladislavském sále, tak to bude určitě nezapomenutelný zážitek," řekl nám v předvečer události.

Po inauguraci hodnotil. „Oslňující byl projev ve Vladislavském sále, taky u sochy T. G. Masaryka. Zajímavé je, že pan prezident se zaměřil na to, aby zdůraznil, že je prezidentem všech občanů a že věří, že ho budou mít rádi i lidé v Praze, kteří ho nevolili. Přál si, aby se zklidnila politická situace. Co bylo nejvíce emotivní, tak to bylo položení květů k soše T. G. Masaryka. Byla to první inaugurace, která se stala lidovou slávou," hodnotí slavnostní událost Miroslav Matějka.

Pohledy veřejnosti
„Inauguraci jsem sledoval v televizi, byl to moc hezký akt. Miloši Zemanovi bych popřál, aby se mu podařilo splnit body, které si vytyčil," řekl nám Michal Jandura z Jičína.

„Inauguraci co byla včera? No, na to jsem se nedíval. Díval jsem se na odchod Václava Klause, Miloš Zeman není můj prezident?" uvedl jeden z dotázaných, který ale odmítl uvést své jméno.

„Do Prahy jsem jel na pozvání prezidenta Miloše Zemana, páteční inaugurací jsem nadšen, byl to krásný akt. Pro nás, členy strany zemanovců, byl vyčleněn prostor na třetím nádvoří, před velkoplošnými obrazovkami. Přestože jsme se Miloše Zemana dočkali asi až v půl jedenácté, své místo jsme si prozíravě zabrali před devátou hodinou ranní. Za svůj projev sklidil pan prezident velký potlesk, pak následovala vojenská přehlídka," sděluje své dojmy Josef Festa z Hořic na Jičínsku.

Rudolf Zelfel z Jičína je také spokojen s průběhem slavnosti, zaujalo ho však velké množství všudypřítomných bezpečnostních složek, od příslušníků antikonfliktního týmu přes policisty, Hradní stráž až k Hradní policii; nebyl však svědkem žádného incidentu. V předních řadách návštěvníků hlavního nádvoří se snažil i fotografovat. Jediné, co ho poněkud zklamalo, byla absence běžně dostupného občerstvení, které by však v těchto podmínkách a pro tak velké množství lidí bylo zřejmě problematické zajistit.