Zbožská traktoriáda se v sobotu uskutečnila už poosmé a pokud bude dostatečná pořadatelská základna, dočkáme se prý určitě i kulaté desítky. To slibuje za pořádající sbor dobrovolných hasičů Luděk Morávek.

Soutěž plná adrenalínových zážitků přilákala zhruba šest set návštěvníků. V prvním kole mohli sledovat sprint doma vyrobených mazlíků, druhé prověřilo zručnost řidičů a sílu strojů v brodě.

Jednadvacet závodníků se rozdělilo podle výkonu techniky do kategorií 2 x 4 (náhon na dvě kola) a 4 x 4. (čtyřkolka). Ve sprintu 2 x 4 zvítězil Karlos Kofránek před Karlem Kofránkem z Plhova a Otakarem Fendrychem z Brda.

Traktory s náhonem na všechny čtyři kola: třetí příčku ve sprintu si přivlastnil domácí Jára Hejtman, druhý skončil Martin Vaňousek z Kochánek a první příčka patří Jaroslavu Bajerovi z Úbislavic.

V druhém kole prologu -(tlačení traktůrku, nafukování terčů, pití pita ad.) spojeném s broděním uspěl v kategorii 2 x 4 Martin Karban, který byl bronzový, druhý byl František Karban a první Karlos Kofránek. Ve čtyřkolkách si Jarda Bajer vyjel bronz, stříbro Martin Dendys a první místo zabral Martin Vaňousek. Hostem odpoledne byli i dva truck trialoví závodníci Radek Malínský a Zdeněk Hakl.

Lukáš Musil pak hned v úvodu zvedl se svým závodním Mitsubishi EVO VIII všechny ze židlí. Když stroje doměřily své síly, diváci se potěšili cenami z tomboly, tou první byl vyhlídkový let. Do noci pak znělo do údolí oblíbené country.

„Je to s každým ročníkem náročnější, chybí nám pořadatelé, je to více měně o dobrovolnictví, našem nadšení, naší radosti, že můžeme udělat něco pro lidi," zamýšlí se Morávek za pořadatele, kteří musí zajistit také bezpečnost podniku.

„Po závodech musíme okamžitě uzavřít brod, kam mají závodníci namířeno, aby znovu testovali své stroje. Problém máme i s diváky. I když je trať zabezpečena dvojím hrazením, často se tlačí do závodnické zóny," upozorňuje Morávek.