BABIČKA

„Marie (65) moc ráda chodí na procházky, luští křížovky, pěstuje květiny, čte nebo objevuje stále nové věci. Aby nebyla sama, pořídila si pejska. Nedávno se musela i s ním přestěhovat do bytu na druhém konci města a v novém okolí nemá žádné známé. Začala navštěvovat univerzitu třetího věku, kde se seznámila s pár přáteli. S těmi se ovšem nemůže denně vídat, a i tak měla mnoho volného času, který trávila sama. Chyběl jí někdo, s kým by si mohla popovídat nebo zajít ven do parku. Marie se těšila, že bude chodit se svými vnoučaty na dětská hřiště. Teď je její rodina ovšem příliš daleko, aby se jí mohla věnovat. Marie je jedna z dobrovolnic, která překonala obavy přihlásit se do programu 3G. Nyní je spokojená, protože svůj volný čas může věnovat někomu dalšímu. Dobrovolnice Marie teď chodí jednou až dvakrát týdně ven s tříletou Markétkou, o kterou se stará jen její tatínek. Společná odpoledne tráví různě jednou upečou něco dobrého na zub, podruhé se jdou podívat do parku nebo si čtou pohádku. Marie našla způsob, jak vhodně naplnit svůj volný čas. Navíc se v programu seznámila s dalšími dobrovolníky, se kterými si zajde občas do kavárny popovídat," popisuje koordinátorka dobrovolníků Oblastní charity Jičín Věra Vaníčková jeden ze skutečných lidských příběhů programu 3G.

Někteří starší lidé mohou žít a cítit se osamoceně. Právě proto tato aktivita tvořící most mezi třemi generacemi, tj. osobami 50+ a rodinami s dětmi, kterým chybí vlastní prarodiče. Rodiče sami vzpomínají, jak jim bylo dobře na návštěvách u babičky, jak je děda učil plést pomlázku a tyto zážitky by rádi dopřáli i vlastním dětem. Ne každý má štěstí a může si užít svoji babičku nebo dědečka. S tím souhlasí i maminka

desetiletého kluka a vysvětluje svůj důvod přihlášení do programu 3G.

JÁ CHCI DĚDEČKA

„Když si můj syn prohlížel časopis ABC, narazil na fotografii dědečka s vnukem společně nad papírovým modelem letadla, zesmutněl a se slzou v oku se mě zeptal, proč i on nemá dědečka, který by ho naučil stavět modely nebo si s ním jen tak hrál? V ten moment jsem pochopila, jak je pro něj důležité sdílení svých klukovských zájmů a jak moc potřebuje podporu, kterou mu nemohu ze své pozice mámy nabídnout. Už jsem přestala váhat a obrátila se na oblastní charitu. Říkám si ano, může docházet na kroužky, najít si pozitivní chlapský vzor ve svém lektorovi nebo trenérovi, ale tam chybí individuální přístup a něco navíc, co může vztah 3G nabídnout."

Z těchto krátkých příběhů je patrné, že jsou obohaceny obě strany. Starší lidé dají směr svému času. Můžou se těšit na bezprostřední dětské nápady a naučit se znova radovat. Zároveň mohou předat svoje zkušenosti i paměti z vlastního dětství. Děti si zase vytvoří vztah k seniorům, získají krásné vzpomínky na svoje „náhradní" babičky a dědečky. Na ty, kteří měli vždy čas je trpělivě vyslechnout a měli je rádi. Cílem dobrovolnického programu 3G je především podpora mezigeneračního soužití, pomoc rodinám a nabídka lidem 50+ vést aktivní a smysluplný život. Díky sponzorů je tato služba pro zúčastněné strany bezplatná.

ZAPOJIT SE MŮŽE KAŽDÝ

Pokud byste se chtěli informovat o dobrovolnickém programu 3G, navštivte Oblastní charitu v Jičíně ve Vrchlického ulici nebo pište na e-mail.: dobrovolnici@charitajicin.cz