Revitalizace začala letos na jaře a podle odhadů by měla stát celkem 47 milionů. Zámek vlastní město Sobotka, do jehož katastru památka spadá, z 90 procent ale náklady pokryje dotace EU. Ta činí přibližně 42 milionů korun, pojí se s ní ale nutné dodržení termínů. "Letos probíhají nejsložitější práce, na jaře jsme tedy zámek zavřeli. Momentálně je většina přístupná. Do přízemí a prvního patra mohou návštěvníci normálně vstoupit, stejně jako na čtyři pětiny ochozu. Zbytek jsme vyhradili pro manipulační činnost," říká kastelánka.

Do prosince 2023 by měl Humprecht dostat kompletně nový kabát. Kromě fasády, osvětlení a vnitřních prostor se zkrášlení dočká také terasa, která dostane podobu barokní zahrady. Cílem projektu je zachování podoby a historické a kulturní hodnoty zámku pro několik příštích generací.

Podle kastelánky je ale z nejasných důvodů letošní návštěvnost nižší. "Nevím, jestli je to rekonstrukcí a uzavřením částí zámku, nebo složitou pandemickou situací. ALe lidí bohužel chodí méně. Průvodci sice začínají naplněné prohlídky každou čtvrthodinu, ale to je spíš tím, že je jejich kapacita omezená," říká.

Ilustrační fotografie.
Jízda jednosměrkou v protisměru je hazard se životem, varuje vedení Hořic

Možná právě opatření způsobují nezájem turistů o prohlídku interiérů zámku. "Dovnitř nepůjdu. Už jsem tu kdysi byl a s rouškou tam nepůjdu ani zadarmo," říká jeden z dovolenkářů, kteří se v úterý odpoledne na zámek vypravili. V horkém odpoledni prý radši počká dole a přátelům zamává na ochoz.

Jelikož je momentálně nepřístupné druhé patro, které je podle slov kastelánky úplně rozebrané, přesunuli vybavení pokojů do městského muzea v Sobotce. "Říkáme tomu Almárium, protože se expozice skládá především z lidového malovaného nábytku," vysvětluje Faměrová. Návštěvníci tak nepřijdou o unikátní vybavení komnat, které v minulosti nejprve sloužili hostům zámeckých pánů a později jako ubytování pro služebnictvo. Vznešení hosté totiž prý špatně nesli, že jsou pokoje kvůli elipsovému půdorysu zámku propojené.

Zámek Humprecht nechal postavit šlechtic Humprecht Jan Černín z Chuděnic. S návrhy a stavbou mu pomohl jeho italský přítel Carlo Lurago, kterému se podařilo za pouhé dva roky ranně barokní stavbu v roce 1668 dostavět. Vydržel ale jen deset let, v roce 1678 v důsledku několika úderů blesku zámek shořel a musel být postaven znovu. Svou podobu z roku 1680 si zachoval dodnes.