Pro mnohé budou články vodítkem, jak řešit mnohdy složité situace v rodině. I obyčejné ležení na lůžku se může stát „vědou"

Paní Růženka, 76 let, je v důsledku nemoci a stáří dlouhodobě upoutána na lůžko a tím jí hrozí zhoršení stavu pokožky a její poškození v podobě proleženin, tzv. dekubitů. Ty vznikají na místech s malou vrstvou tukové a svalové tkáně, kde dochází k největšímu tlaku těla vůči podložce. Nejčastěji se jedná o oblasti pánve kolem křížové kosti a kostrče, kyčelních kloubů a na patách.

Co by měli udělat rodinní příslušníci, kteří o Růženku pečují, aby ji před vznikem proleženin uchránili? Především by se měli zaměřit na správnou péči o kůži, což znamená: udržovat povrch kůže v čistotě a suchu pravidelným mytím a dobrým osušením, po vykoupání kůži vždy dobře promastit, zaléčit i drobné poranění a včas rozpoznat vznikající proleženinu, jejímž prvním příznakem může být otlačená či více zarudlá kůže.

Dalším základním předpokladem pro péči o dlouhodobě ležícího člověka je kvalitní matrace, a pokud je to možné, tak i polohovací lůžko. Tyto dvě pomůcky je možné obstarat na poukaz od odborného lékaře (ortopeda, neurologa nebo rehabilitačního lékaře), který musí schválit revizní lékař zdravotní pojišťovny. Další variantou je vypůjčení polohovacího lůžka a kvalitní matrace v půjčovně kompenzačních pomůcek (cena výpůjčky se pohybuje od 20,-Kč za den), či pořízení lůžka a matrace z vlastních finančních prostředků. Cena použitého lůžka se pohybuje kolem 13 000 Kč, u nového dosahuje i 35 000 Kč, dle typu a vybavení. Důležitá je také péče o lůžko, které by mělo být suché, s dobře nataženým prostěradlem a narovnanými podložkami, bez drobečků a dalších nečistot.

Pro zabránění vzniku proleženin u ležícího člověka je důležité dobré polohování, tedy provádění pravidelných změn poloh těla. Polohu na lůžku je dobré měnit přes den každé dvě hodiny, v noci stačí polohovat po třech až čtyřech hodinách, samozřejmě s přihlédnutím k individuální potřebě každého člověka. K pohodlnému zajištění správné polohy nám v domácím prostředí dobře poslouží polštářky různých velikostí, nafukovací kruh, smotaný ručník nebo menší deka. Všechny tyto pomůcky by měly být zabaleny do čisté bavlněné látky hlavně v případě, že jsou v přímém kontaktu s kůží. Speciální polohovací pomůcky lze pořídit v prodejně zdravotnických potřeb. Patří mezi ně např. polohovací klíny, válec, věneček, či podložky pod loket a pod paty. Pomůcky mají většinou nepromokavý potah, který je snímatelný a omyvatelný. Cena těchto pomůcek se pohybuje mezi 200 a 2 000 Kč, zdravotní pojišťovny na jejich pořízení nepřispívají.

Jaké konkrétní polohy můžete při prevenci proleženin použít, se dočtete v této rubrice za 14 dní. ⋌Život bez bariér