Dovolte mi, prosím, nazvat třetí kapitolu Rytíř sportu – pan Fair Play. Přesně to totiž vystihuje osobnost a charakter našeho kamaráda a člena AC TJ Jičín Karla Hlaváče.

Karel se narodil 7. ledna 1930 v Jičíně spolu se svým dvojčetem - sestřičkou. Rodina bydlela v Balbínově ulici. V roce 1933 tatínek, sportovní nadšenec, sokol a vlastenec, otevírá obchod se sportovními potřebami na Husově třídě, kde prodává a servisuje tenisové rakety a další sportovní materiál.
Jako kluk je Karel činný ve skautu i v Sokole. Hraje fotbal, skvěle tenis, jezdí na lyžích a hlavně na sokoláku objevuje a zamilovává si lehkou atletiku. S tou začíná po válce v partě se staršími bratry Bosákovými. V roce 1946, kdy pětice studentů (Hasan a Eman Bosákovi, J. Dexla Sládek, Antonín Samek a Dáda Bosáková, tehdy ještě Volfová) zakládá slavný Mikulášský běh, byl šestnáctiletý dorostenec Karel Hlaváč u toho a vyhrál suverénně dorosteneckou kategorii.

V dalších letech nikdy nechyběl na startu a celkem čtyřikrát vyhrál kategorii dospělých, třikrát byl druhý a jeho čas 10:53 minut je i dnes úctyhodným výsledkem a drží dodnes rekord v počtu účastí na 55 ročnících.

Jako dorostenec začínal Karel na tratích 800 a 1500 m, později se jeho doménou stala distance 3000 m. Velké úspěchy sklízel na přespolních bězích, Běchovice a Velkou Kunratickou nevyjímaje. Svou všestrannost dokazoval i na lyžích (10 x absolvoval závod desetičlenných hlídek 70 km po hřebenech Krkonoš a několik ročníků Jizerské padesátky). Vyučil se v Agrostroji (táta byl živnostník a Karel tudíž nemohl na studia).

V roce 1950 pracoval a sportoval v Jablonci nad Nisou a v Lomnici nad Popelkou. Navázal mnoho sportovních přátelství, např. s vynikajícím vytrvalcem Václavem Čevonou, čtvrtým na OH v Londýně 1948 v běhu na 1500 m. Jeho sportovními vzory byli tehdy Emil Zátopek a Stanislav Jungwirth, největší soupeři a velcí kamarádi Karel Věchet a Franta Ferles z Nové Paky, Vlasta Jenček z Jičína, Drobník z Turnova a Rudolf Bláha.

Návrat do Jičína
Karel Hlaváč se po roce vrací do Jičína. Není pouze závodníkem, ale i obětavým a nezištným pořadatelem, trenérem mládeže, rozhodčím, pořadatelským nestorem Mikulášského běhu na Bradech u Jičína a jeho precizním archivářem. Díky němu máme dokonale zdokumentovány všechny ročníky MB včetně prehistorie. Jeho kartotéka je dnes již digitalizována, ale krabice se štítky, na nichž je historie 54 ročníků psána Karlovou rukou, je uschována ve skříni AC TJ Jičín jako vzácná relikvie.

Karlovy výkony na dráze i mimo ni dokazují, že se jednalo o výborného běžce. Čím však vynikal nad rámec normálu, byla vždy jeho skromnost, spolehlivost, férovost a smysl pro fair play.

Co slíbil, to platilo a platí, vždy byl přesný jako švýcarské hodinky – ve sportu i v osobním životě je vzorem ctnosti. Nedovedu si představit, že by někdy nehrál čistě, podváděl anebo lhal. K porušování pravidel hry byl vždy nekompromisní a je i dnes, protože stále je platným členem sboru atletických rozhodčích. Přestože už ze zdravotních důvodů neběhá na Mikuláše Brada, nikdy nechybí mezi námi a vyráží v předním šiku pořadatelů ještě za tmy připravovat první neděli v prosinci závod a je platný i ve startovní kanceláři při prezentaci.

Dnes můžete ve městě potkat štíhlého pána sportovního vzezření s brýlemi a baťůžkem. Je to pamětník, sportovec, skvělý člověk, člen skupiny Čtvrtečníků – vynikajících mužů, z nichž každý něco významného v životě dokázal a kteří pro mnohé z nás byli a stále jsou vzorem, rytíř sportu, gentleman s velkým G – Karel Hlaváč. Spolu s Bohouškem Singerem, bratry Bosákovými, Dádou Volfovou a dalšími, o nichž ještě budeme příště psát, patří Karel jednoznačně k legendám jičínské lehké atletiky.⋌(ms)