Jaromír Brož se narodil 13. září 1914 na Brdě, maturoval v Nové Pace v roce 1932 a poté absolvoval učitelský ústav v Hradci Králové. Po okupaci v roce 1939 nastoupil k polskému letectvu. V říjnu 1940 je přijat do RAF a přidělen k formující se československé 311. bombardovací peruti. Smrt našel v troskách letadla v lednu 1942 při nouzovém přistání v Holandsku po zásahu německou obranou. Je pochován na hřbitově v Tilburgu.
Jaromír Brož je rodákem z Brda, později žil ve Staré Pace a studoval na novopackém gymnáziu.
„Vojenský historický ústav uvádí jeho rok narození 1916, což by letos vycházelo na sté výročí. Když jsme pátrali dál, zjistili jsme, že podle matriky se narodil v roce 1914, takže velké výročí jsme už propásli," vysvětlil místostarosta Milan Pospíšil k termínu slavnostního odhalení desky, které pořadatelé naplánovali na 13. září.
Během významného aktu oslovil přítomné starosta města Josef Cogan, starosta Staré Paky Josef Dlabola. Životní příběh Jaromíra Brože přiblížil místostarosta Milan Pospíšil. Organizace Českého svazu bojovníků za svobodu udělila při této příležitosti podplukovníku letectva Jaromíru Brožovi in memoriam zlatou pamětní medaili, kterou převzali jeho synovci.
„Co bych tak mohl ještě o svém strýci říct. Připomněl bych jeho jazykové schopnosti, angličtinu se naučil velmi rychle, během dvou měsíců uměl i polsky," připomíná letcův synovec Josef Brož. Marta Miláčková za celou rodinu poděkovala organizátorům.
„Skutečná svoboda nám není dána, musíme ji pěstovat, bránit. Atributy toho nekonečného úsilí jsou láska, osobní statečnost a kritické myšlení. A myslím si, že i humor. Jaromír podle vyprávění byl člověk, který se rád smál, miloval život, ženy, přírodu, jeho tělo a duše byly v souladu," řekla o svém strýci M. Miláčková.
„Je to asi dva roky, co se u nás zastavila paní a řekla nám, že Jaromír Brož byl její strýček. Jela do Holandska a chtěla si u nás odebrat trochu půdy, aby ji odvezla na hrob svého strýce. Tak jsme vše zorganizovali, prsť jsme nabrali pod lípou, která asi ještě Jaromíra pamatuje," vypráví Jiří Muhl z Brda, který žije v domku, kde se Jaromír Brož narodil. „Věděli jsme to už v době, kdy jsme stavení kupovali. Bývalý majitel mi napsal všechny podrobnosti ke stavbě," ukazuje nám Muhl původní letcův domov.
Význačnou událost umocnila československá hymna v podání sboru gymnázia. Měděnou pamětní desku navrhl výtvarník Radim Karel, její zhotovení uhradili Novopačtí a Staropačtí společně.
V chodbě školy je v těchto dnech přístupná výstava, připomínající život Jaromíra Brože. Expozice se v říjnu přestěhuje do staropacké knihovny. „V tomto týdnu chceme na zastupitelstvu schválit jmenování Jaromíra Brože čestným občanem Staré Paky," doplnil staropacký starosta Josef Dlabola.