K někomu zprávička došla, jiní se prošli do centra Vyšehrad, kde se měla akce původně konat. Nakonec se všichni našli.

Organizátor akce, občanské sdružení Život bez bariér, opět pozval do Nové Paky zdravotně postižené z ústavů, stacionářů, škol a školek. Důvod: aby si všichni společně hráli a bavili se.

Přijeli hendikepovaní ze zařízení Tereza Benešov u Semil, Diakonie Světlo Semily, dorazili nejvzdálenější Chotělice, jičínští Kamarádi, klienti Apropa. Úterní hraní mělo i zahraniční hosty, a to polský spolek nevidomých. Každý měl za úkol odprezentovat se v divadelním, hudebním, či recitačním bloku. Celkem se uskutečnilo jedenáct představení, ve kterých dostaly prostor i děti ze škol.

Úvod patřil Mateřské škole Zvoneček ze Staré Paky, kterou na pódiu vystřídali kolegové čtvrťáci s úžasně zpracovaným muzikálem Děti z Bullerbinu. Jejich vystoupení bylo svižné, vtipné, vypilované.

Přišly i děti z Mateřské a Základní školy Brána. Tamní mateřinka se potěšitelně rozrůstá, navštěvuje ji 29 dětí. Pozadu není ani základní škola, kam nyní dochází 36 kluků a holčiček.

„Moc se nám tu líbí. Oceňujeme pohotovost organizátorů, kteří reagovali na počasí a přesunuli program do MKS. Je to tu super," chválí Stáňa Pěničková z Benešova u Semil.

Každý, kdo se nebál a vystoupil na prkna, co znamenají svět, si odnášel pamětní list a tašku dárků, kterou věnovali sponzoři a nadace. Připravena byla svačina i oběd a nechyběl ani doprovodný program. „Kdo bude chtít, může si vyzkoušet eukanistiku. Jde o techniku, kdy se na voskový papír nanáší voskové barvy. Pro děti je připravena hra ela hop," upřesňuje za pořadatele Jana Knapová.

Své vystoupení předvedli i klienti z vrchlabské diakonie. „Dnes zatančíme zumbu. Akci hodnotíme pozitivně, pro naše klienty je to zpestření. Jen bychom pozvali víc veřejnosti z řad zdravých lidí. Bylo by to fajn," míní Jana Brožová.

Setkání zdravých a hendikepovaných pozdravil senátor Josef Táborský a krajský zastupitel Ladislav Soběslav. Oba politici poděkovali organizátorům za jejich aktivity.

O nich se například dozví i televizní posluchači. 28. září mohou na ČT 1 sledovat pořad Marka Ebena Pomáhejme (s) humorem, kam jsou pozvaní i Novopačtí. V tomto týdnu se vydají na festival Pražské znění 2013. Výtěžek z akce podpoří výstavbu bezbariérového dvora v Centru Klášter.

Jak se žije vozíčkářům?
Marie Holubová.Marie Holubová, 29 let,
Nová Paka
Mám vrozenou vadu, odmalička jsem na vozíku. O vozíčkáře je v Nové Pace postaráno velice dobře, máme tu veškerý komfort. Já jsem v současné době zaměstnancem chráněné dílny. Problém máme jen s nájezdy na chodníky, především u hlavní silnice, to je opravdu nebezpečné.