Další skvosty má pan Jan Tomek vystavené v pavilonu na své skvostné zahrádce, s bazénkem s cvičenými rybami. A co teprve uvnitř domku? Skoro 200 modelů parních strojů. Většinou funkčních a schopných provozu. Pravý ráj nejen pro sběratele, ale pro každého, kdo miluje mechanická hejblátka.

Jana Tomka z Malšovic jsem navštívil se svými přáteli Petrem Štylerem a Miroslavem Lachmanem z Kopidlna. Stačilo se jen dívat, jak si trojice odborníků od prvé minuty setkání rozumí. Jako by se spolu znali odjakživa. U každého modelu hovoří v podrobnostech řečí techniků, o jejich využití a fungování. Byla to pro mne exhibice fandů technických památek a kdysi dávno vynalezených zázraků.

Pan Tomek vyniká nejen znalostmi, ale i mimořádnou schopností modely obnovovat, v dokonalé a původní kráse. Dokonce je sám ve své dílničce vyrábí, podle získaných plánů. Na jeho nadšení, s jakým o jejich vzniku vypráví, je vidět, jak je pro svůj obor zapálený a co všechno o něm ví. A nijak svoji zálibu a její plody před nikým neskrývá. Jeho domek i zahrada jsou otevřeny pro zájemce a fandy techniky. Naposled tomu tak bylo na konci května při Muzejní noci, kdy jeho technické království během několika nočních hodin navštívilo několik stovek fandů. Od těch nejmenších až po seniory, kteří ještě pamatují jejich činnost v továrnách a na polích.

Návštěva u Jana Tomka v Hradci Králové.
A co je smyslem takové sběratelské záliby? V prvé řadě mladým připomenout a nedat zapomenout na to, co oživovalo kdysi stroje v továrnách a umožnilo nástup pokroku v technice, postupně až do dnešních časů. Ukazuje se, že v naší zemi vždycky byli šikovní a technicky zdatní pracovníci, kteří nejen rozuměli, ale také svýma rukama dovedli přetvářet své sny a myšlenky ve fungující zařízení, která sloužila člověku až k současným počítači řízeným strojům. Že nespadly lidem z nebe, ale musely být vymyšleny, sestrojeny a teprve pak po léta člověku sloužily. Království parních strojů pana Tomka v Malšovicích je především muzeem techniky. Zde je možné na vlastní oči vidět, jak se spalováním v kotli z vody vytváří pára, pomocí níž pak pískají a točí se stroje jako kdysi, dodnes.

Krása techniky

Je dobře, že jsou ještě na světě lidé, kteří se snaží tuto technickou krásu zachraňovat a uchovat ji dalším generacím. Je dobře, že máme ještě několik fandů, kteří jsou ochotni věnovat svůj čas a peníze snaze pro jejich záchranu. Poděkujme Janu Tomkovi, ale také panu Petru Štylerovi z Kopidlna, který má stejnou zálibu. A pokud sami víte o nějakém podobném zařízení, které leží zaprášené někde na půdě, nebo rezaví ve sklepě, nabídněte je panu Tomkovi do jeho sbírky. Bude to podpora jeho nadšení a nová a další příležitost pro jeho šikovné ruce.

Stačí zavolat na jeho telefon 602 245 910, napsat na e-mail: tomek@hhk.cz, nebo přijet přímo se svým příspěvkem na adresu Jan Tomek, Na Hrázce 363, 500 09 Hradec Králové. Můžete též zavolat pana Štylera na č. 736 651 162.

Oldřich Suchoradský