"Mohlo být hůř, i když ten vítr je hodně nepříjemný. Byl jsem z počasí rozmrzelý, ale ráno vykouklo i sluníčko. Kryštof Harant si to umí zařídit," pochvaloval si kastelán hradu Jan Murdych. Po dvou letech plných omezení se nyní hrad chystá na osmiměsíční sezonu ve velkém stylu.

Na slavnostní otevření dorazil také nejslavnější historický majitel hradu, Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic v podání Zdeňka Kočovského. A přivezl s sebou i celou družinu, která se v průběhu odpoledne postarala také o kulturní program a ukázky historických rvaček i romantických zápletek.

Uklízelo se i v Jičíně. U rybníka Šibeňák se sešlo sedm lidí včetně zástupců vedení města.
Jičínsko uklizeno. Dobrovolníci zbavili přírodu obalů, roušek i kusů nábytku

O hudební doprovod se postarala skupina Melissa. "Hrajeme především historické melodie, i texty jsou spojené se skutečnými historickými fakty a událostmi. Dnes se nám hrálo dobře, jen ta zima nás ke konci už znatelně omezovala," komentoval slavnost frontman a kytarista kapely Petr Kohoutek.

Pecku i letos čeká skutečně nabitá sezona. Obec totiž oslavuje 700 let výročí první zmínky z roku 1322. Zároveň se už nyní může hrad pyšnit výstavou grošů, kterou ze své sbírky připravil nadšený numismatik Jan Viduna. "Vloni jsme slavili dvě výročí hradu, i letos toho chystáme hodně. Budeme tu teď téměř každý den až do listopadu, ale těším se. Je fajn být zase mezi lidmi," předestřel nadcházející měsíce Murdych.