Autorem mince s hradem Kost je akademický sochař Zbyněk Fojtů. Na rubové straně je panoramatický pohled na hrad Kost s iniciály autora, názvem hradu a rokem ražby.

Na druhé straně jsou vyobrazeny například portál dveří do hradní kaple či heraldická zvířata. Mince má průměr 28 milimetrů a váží 15,5 gramů. Na výrobu bylo potřeba více než 177 kilogramů ryzího zlata.

Cena numismatické novinky byla stanovena na nominální hodnotu pět tisíc korun, ale její prodejní taxa je vyšší. Na vině je aktuální hodnota zlata, ale i výrobní náklady na ražbu. 

Cena mince se pohybuje od 17 do 19 tisíc. Pro veřejnost ale zatím dostupná nebude. Prodej má na starosti ČNB, a to prostřednictvím subjektů, které mají oprávnění s numismatickými exponáty obchodovat. Jeden zlatý skvost má ve vlastnictví i samotný hrad, ale návštěvníci ho zatím neuvidí.

Dočkají se ho možná až příští rok, kdy by se na Kosti mohla uskutečnit výstava, která by návštěvníky s mincí seznámila. Vše je ale zatím v jednání. Řadu raritních mincí má ještě letos obohatit hrad Bezděz. Celou sérii pak v roce 2020 zakončí mince hradu Bečov nad Teplou a Buchlov.