Současné počasí příliš houbám nepřeje. Vlivem slabých dešťových přeháněk a větru dochází k vysoušení půdy. Podhoubí se tak dostatečně nezapaří a na houbařský ráj z června nezbývá než vzpomínat. Předpovídat úrodu hub v podstatě nelze. „Vše je závislé na počasí a předpovědi meteorologů se mění téměř každý den. Na prognózy nemáme dostatek relevantních údajů,“ říká Věra Samková, jednatelka Mykologického klubu při Muzeu východních Čech v Hradci Králové.

I přes současné, pro houby nepříliš dobré počasí je možné v lese narazit na stovky druhů hub. „Když člověk vyhledává různé typy biotopů, například lesy jehličnaté, listnaté, lužní či dubohabřiny, skutečně může narazit na množství nejrozmanitějších hub,“ uvádí Věra Samková. Královéhradecký Mykologický klub zprovoznil pro houbaře na svých webových stránkách zcela novou službu. Od července můžete požádat o radu prostřednictvím nonstop on–line poradny. Stačí poslat dotaz a pracovník Mykologického klubu nebo jiný účastník chatu vám jej zodpoví. „Stránky slouží k diskusi v reálném čase. V tom je jejich výhoda,“ komentuje motiv vzniku Jaroslav Hruška z tohoto klubu. „Pokud si je houbař nejistý zařazením svého nálezu, tak ovšem doporučuji návštěvu našeho odborného pracoviště v areálu Gayerových kasáren,“ upozorňuje Věra Samková. Bezplatnou radu tam získá na počkání každý.

V přírodě můžete v srpnu nalézt přes 400 druhů hub

Na internetových stránkách věnovaných mykologii se objevují zajímavá čísla týkající se množství výskytu hub v měsíci srpnu. V lesích a na loukách ve východních Čechách se za příznivých podmínek můžete setkat během druhého prázdninového měsíce se 436 druhy hub. Statistiky vycházejí z pozorování zaznamenávaného od roku 1998. Velkou převahu v celkovém počtu mají houby nejedlé (215 druhů) . Naopak těch jedovatých (41 druhů) je oproti jedlým (181 druhů) menšina. Jedovaté houby jsou ve svém výskytu nejméně zastoupeny celoročně. Například v prosinci můžete najít i 92 druhů hub, z nichž 36 je jedlých, 50 nejedlých a pouze 6 jedovatých. Přesto bylo v loňském roce ve východočeských nemocnicích léčeno s otravou celkem 19 houbařů.