V případě, kdy záchranáři kvůli riziku přenosu nákazy Covid 19 nemohou bydlet se svojí rodinu, by zde našli nouzové ubytování zdarma.

„Díky hotelům a penzionům, kteří se do projektu zapojují, můžeme nabídnout těmto pracovníkům bezplatné nebo zvýhodněné nouzové ubytování, které potřebují z důvodu ochrany svých rodin,“ vysvětluje smysl počinu jeden z jeho zakladatelů Petr Kotík.

Projekt Zachraň hotel je nekomerční. Jeho zakladatelé budou o možnosti náhradního ubytování informovat konkrétní nemocnice a zdravotníky. Veřejnost pak může hotely podpořit tím, že si u nich naplánuje svoji dovolenou.

Jednání s jičínskou nemocnicí

„K dispozici máme 82 pokojů. Už jsme o nabídce jednali s jičínskou nemocnicí. Mají nás zatím v záloze, ubytování pro své zdravotníky mají v současné době zajištěno,“ uvedl Jan Ent z jičínského hotelu reStart.

Lomnice Hotel & Restaurant se nachází v samém centru Špindlerova Mlýna. Objekt více než 120 let starý má k dispozici 13 pokojů a sám bojuje o přežití. Přesto podal pomocnou ruku.

„V projektu jsme zaregistrováni, ale zatím naši nabídku nikdo nevyužil. Jsme v horách tak trochu mimo,“ říká Darja Kunickaja, která má na starosti marketing. V této době řeší především přebukování objednaných pobytů a nákup voucherů.

Museli propustit zaměstnance

„Každé vrácení záloh nás bolí, a tak se snažíme se zákazníky domluvit,“ konstatuje. V současnosti nevýdělečné zařízení muselo propustit větší část zaměstnanců, aby jim zajistilo alespoň finanční podporu Úřadu práce.

„Vláda sice slibovala peněžní pomoc, ale neudělala pro nás vůbec nic. Asociace hotelů za nás bojuje, ale požadavky zatím nebyly vyslyšeny. Na zpětné vyplácení pomoci nespoléháme, nyní nemáme z čeho žít,“ rozebírá zoufalou ekonomickou situaci manažérka a rozpovídala se o dalších problémech v branži.

„Kolega, majitel pěti pražských hotelů, nyní propustil 130 ze 150 zaměstnanců a obává se, že koronavirus položí i jeho podnikání, založené na cestovním ruchu.“ Přes všechny potíže se hoteliéři rozhodli pomáhat těm, kteří jejich služby potřebují.

Co je iniciativa Zachraň hotel

Hotel Obzor v Peci pod Sněžkou, Hotel a Restaurant Lomnice ve Špindlerově Mlýně, hotel Černigov v Hradci Králové nebo jičínský Hotel reStart (na snímku) se připojily k iniciativě nazvané Zachraň hotel. Za symbolickou cenu nebo úplně zdarma nabízejí ubytování zdravotnickému personálu a záchranářům, tedy lidem v první linii, kteří možnost nákazy koronavirem nechtějí přenášet ze zaměstnání do svých domovů. Iniciativa nemá být výdělečná, hoteliéři však doufají, že na ni lidé nezapomenou a ppodpoří ubytovací zařízení, která teď rovněž zažívají zlé časy. Třeba tím, že nebudou chtít zpátky zálohy za pobyty a spokojí se s vouchery, nebo si v těchto hotelech zabukují letní dovolenou.