„Hroznej hic, v práci to nějak přežiju, a pak se zchladím doma ve stínu, ven půjdu až večer," říká celý upocený třicetiletý Jakub. Pátrali jsme, jak jsou na tom zaměstnanci ve výrobních halách. Ve firmě Kobit je hala dobře izolovaná a včera v 11.30 zde naměřili 27,6 stupňů. K žádným kolapsům tu nedošlo, pracovnici mají k dispozici po celý rok soda bary, které nyní využívají ve zvýšené míře.

„Ventilátory běží, jsou otevřená i vrata," upozorňuje nás ředitel firmy Jaroslav Nožička. Pekaři mají teplo během celého roku, natož pak nyní.

„Zaměstnancům poskytujeme sodovku, aby dodržovali pitný režim. Vedra se projevují i na množství prodaného zboží, jak je teplo, lidé kupují méně," hodnotí situaci majitel Pekařství U Halířů Petr Fabián a přidává poznatek z prodejny: „Lidé si stěžují na jičínské koupaliště. Nadávají, že je tam málo místa a pořádně si nezaplavou."

To, že je na plovárně rušno, ostatně potvrzuje i jeden ze správců, Petr Tománek.
„Ve středu se návštěvnost vyšplhala ke dvanácti stům příchozích," říká. Z těchto důvodů byla také prodloužena otevírací doba, která se posunula už na 10 hodin dopoledne a protáhla se do osmi večer.

„Prasnice před porodem stříkáme studenou vodou, ventilace je zapnutá, ale v halách je ke třiceti stupňům," popisuje situaci v podniku Agro Slatiny Zbyněk Hruška. Ostatní prasata si prý najdou studenější plochy, mnohdy se ochlazují i ve výkalech. Naštěstí vedra zatím nezpůsobila zvýšené úhyny.

Zavinila horka i nárůst výjezdů sanitek? Jičínský zástupce Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Lubor Vokrouhlický sdělil Deníku, že zatím spíše ne. „Nepřipadá mi, že bychom měli více výjezdů. Podle mě jsou lidi už dostatečně poučení a vědí, co mají v horkých dnech dělat. Ani k dopravním nehodám nejezdíme více než obvykle," informoval.

Částečné ochlazení Jičíňákům nabízí projíždějící cisterny s pitnou vodou. „Vyjíždíme po obědě, kdy jsou ulice hodně rozpálené. Zajíždíme tam, kde je největší kumulace lidí. Takže i na Nové Město, autobusové nádraží, Holínské předměstí a samozřejmě na Husovu ulici," řekl nám Čeněk Strašík, ředitel jičínských Technických služeb.Ve středu zkropily ulice města 30 kubíky vody.   Šárka Jebavá