Svíčky za konkrétní jména a osudy nakonec na nádraží za zpěvu státní hymny rozzářily Davidovu hvězdu na památku obětem holocaustu. "Před pěti lety se nás sešlo 70, tedy tolik, kolik bylo odsunutých Židů. Letos asi i kvůli počasí mnozí zůstali doma," zdůvodnila nižší účast na pietním aktu organizátorka, farářka Církve československé husitské Eliška Zapletalová.

Transport, kterým své domovy opustilo 70 východočeských Židů, odjel z Hořic 14. prosince 1942.

Transport, kterým své domovy opustilo 70 východočeských Židů, odjel z Hořic 14. prosince 1942 a byl jedním z posledních vlaků, které před 80 lety odvážely "nežádoucí" Čechy do vyhlazovacích táborů. "Většině velkých rodin zdejších továrníků se díky tomu podařilo utéct dříve, než si pro ně přišli," uvedla Zapletalová.

Někteří se vrátili

O konkrétních osudech a událostech účastníkům pietního průvodu před Hirschovou vilou vyprávěla historička a publicistka z hořického muzea Oldřiška Tomíčková. Některým z odsunutých Židů se podařilo po válce z koncentráku vrátit, o jiných se v záznamech nacistů dochovalo alespoň datum úmrtí, osud některých z nich ale dodnes není znám a stejně tak to, kde jsou jejich hroby.

Kandidát na prezidenta Petr Pavel vystoupil na tiskové konferenci k podobě další fáze kampaně a plánovaným aktivitám, 29. listopadu 2022, Praha.
Byla by Nerudová dobrou prezidentkou? Pavel si není jistý, vadí mu její výroky

"Svíčky na památník každý rok pokládáme s myšlenkou na konkrétní jména a lidi. Dříve s námi chodili i lidé, kteří si někoho z odsunutých pamatují například ze školy. Jednoho dne jim zmizel spolužák, kamarád, a tohle je způsob, jak si vzpomínku na něj uchovat," dodala Zapletalová.

K uctění památky židovských spoluobčanů nechalo město v roce 2018 vytvořit památník, který spojuje místa symbolická pro odsun hořických Židů. Propojuje tak právě Hirschovu vilu, kde bylo posledních sedmdesát Židů žijících v Hořicích před transportem shromážděno, a první nástupiště vlakového nádraží.

"Židovská komunita měla pro Hořice velký význam, protože z jejich řad pocházeli schopní podnikatelé, kteří ve městě stáli u zrodu textilního průmyslu, což nastartovalo rozvoj živností, zdravotnictví nebo školství," zdůraznil tehdejší místostarosta Ivan Doležal důležitost připomínání těch, které nacisti odvlekli na jistou smrt.

Prezident Miloš Zeman
Sundat Zemana? Už léta u nás portrét prezidenta není, hlásí školy v kraji

"Památník má tvar šesticípé hvězdy a symbolizuje jejich poslední zastávku, kdy viděli svůj domov, než nastoupili na cestu, ze které se už nevrátili. Na několika místech ve městě naleznete také symboly trojúhelníku, které znázorňují ostny, něco trnitého, bolavého," doplnila Zapletalová.

Zpívali českou hymnu

U Davidovy hvězdy na nádraží se sešli spolu s účastníky průvodu také hořičtí skauti a nový starosta města Martin Pour. "Je důležité si připomínat události veselé, ale i smutné. Cestou jsem přemýšlel, jak se ti lidé museli cítit. Jako otec od tří dětí si ten pocti ani nedokážu představit," řekl v proslovu.

Na památník položili přítomní květiny, svíčky a Oldřiška Tomíčková je doplnila také symbolickým kamenem. Právě kameny totiž Židé pokládají na hroby svých zemřelých. Tradice pochází z dob, kdy židovský národ putoval pouští, kde květiny nerostou. Někteří z odsunutých hořických Židů ale žádný vlastní hrob nemají. Zazněla také státní hymna. Tu podle dochovaných svědectví zpívali čeští Židé při čekání na smrt v koncentračních táborech na připomínku toho, kde je jejich domov.

"Vím, že je to hodně těžké téma. Před pěti lety jsme tu stáli při 75. výročí a zrovna v tu chvíli kolem projel nákladní vlak. To byl hodně děsivý pocit. Ale i ty těžké věci je třeba si připomínat v adventním čase," doplnila po skončení pietního aktu Zapletalová.