Pro hlasovalo 23 zastupitelů, proti bylo deset a osm se zdrželo. Čtyři zastupitelé při rozhodování chyběli. Jednání se osobně zúčastnil i ministr školství Josef Dobeš.

V úvodu zasedání promluvil o svém resortu ve všeobecné rovině, část projevu byla věnována jak státním maturitám nebo terciárnímu vzdělávání, tak zmiňované optimalizaci školství.

Ministr plně podpořil záměr kraje dále regulovat třídy středních škol z důvodu demografického poklesu žáků.

Jiří Hošna, tiskový mluvčí kraje, uveřejnil v tiskové zprávě, že na začátku letošního školního roku byla v kraji v prvních ročnících středních škol neobsazena zhruba polovina volných míst z celkového počtu dvanácti tisíc.

Na začátku letošního školního roku pak bylo v devátých ročnících základních škol všech zřizovatelů 4588 žáků.

Kraj chce tímto krokem ušetřit ročně až 1,5 milionu korun a navíc 800 tisíc za pronájem budovy gymnázia, která patří městu. Na obranu za zachování škol se postavili pedagogové hořického gymnázia, kteří si připravili obhajovací řeč.

Za učitele vystoupil Jiří Slezák: „Jsme přesvědčeni, že optimalizace ve školství by neměla brát v potaz pouze ekonomická hlediska, a neměla by podléhat politickým změnám. Proces optimalizace by měl, podle našeho názoru, navíc zasáhnout celý vzdělávací systém. Školství by mělo už konečně najít cestu, jak nejlépe vybavit mladé lidi do života. “

Jak již jsme uvedli na začátku, v závěrečném hlasování chyběl školám jeden hlas zastupitele, aby ze sloučení sešlo, nebo bylo alespoň odloženo. Studenti i pedagogové jsou zklamaní. ,,Výsledek byl velice těsný, ale je to určitý posun, podpořilo nás více zastupitelů, než při prosincovém zasedání, kde se rozhodovalo o zrušení čtyřletého oboru naší školy,“ sdělila nám učitelka gymnázia Šárka Šandová.

A jak se tedy nový vzdělávací subjekt bude jmenovat? Gymnázium, střední odborná škola, střední odborné učiliště a vyšší odborná škola, Hořice. Nové výběrové řízení na ředitele této školy bude vyhlášeno v průběhu dubna.