Královéhradecký kraj chce nedostatek studentů ve středních školách řešit slučováním škol. Po nedávném rozhodnutí o sloučení trojice zařízení v Hořicích na Jičínsku, které ve čtvrtek posvětili krajští zastupitelé, chce letos sloučit také dvě střední školy v Novém Městě nad Metují na Náchodsku a střední školu v Lázních Bělohrad a v Nové Pace na Jičínsku.

Hejtman Lubomír Franc řekl, že by chtěl tyto změny projednat do prázdnin.

„Rušit školy nechceme, pouze slučovat a snižovat počet tříd,“ uvedl Franc.

VŠE O SLOUČENÍ TŘÍ HOŘICKÝCH ŠKOL
NAJDETE ZDE

Redukci středních škol ve čtvrtek v Hradci podpořil také ministr školství Josef Dobeš. „Královéhradecký kraj patří mezi ty odvážnější, dětí je prostě méně a míst ve středních školách hodně. Pak se snižuje kvalita vzdělávání, na školy se dostane každý i bez potřebných předpokladů,“ řekl ministr školství Dobeš.

Ministr v Hradci chválil rušení škol

Děláte dobře, školy je potřeba rušit, vzkázal ve čtvrtek vedení Královéhradeckého kraje ministr školství Josef Dobeš. Do Hradce se přijel informovat o problémech s klesajícími počty žáků a poloprázdnými třídami, které postihly celou zemi.

„České školství má na všech svých stupních obrovskou síť, která neodpovídá aktuální demografické situaci země. Zeštíhlování středních škol je sice nepopulární a bolestivé, nicméně nezbytné. Navíc tím podpoříme kvalitu českého školství. Vedení Královéhradeckého kraje má k tomuto kroku mou podporu,“ řekl Dobeš.

Královéhradečtí krajští radní nedávno rozhodli o sloučení tří středních škol v Hořicích na Jičínsku do jediné, ve čtvrtek krok posvětili i krajští zastupitelé. Marná byla nedávná demonstrace studentů v Hořicích a Hradci Králové - PODÍVEJTE SE VE FOTOGALERII.

Do září chce kraj rozhodnout také o sloučení dalších dvou škol v Novém Městě nad Metují na Náchodsku a dvou škol v Nové Pace a Lázních Bělohrad na Jičínsku.

Vedení kraje připomíná, že první ročníky v kraji letos nabízejí kolem 12 tisíc volných míst, avšak základní školy nyní opouští méně než 6 tisíc žáků. Od příštího školního roku nemá být na středních školách otevřeno 17 tříd, což představuje jedno procento všech tříd v kraji.

TISKOVÁ ZPRÁVA KRAJE:

Tři hořické střední školy se sloučí do jedné, rozhodli zastupitelé


Královéhradecký kraj od příštího školního roku sloučí tři hořické střední školy - gymnázium, obchodní akademii a střední zemědělskou školu. Rozhodli o tom dnes krajští zastupitelé. Sloučení škol je nutné kvůli poklesu žáků, kteří opouštějí základní školy. Kraj chce ale tímto krokem i zlepšit výuku na daných školách a ušetřit.

„Žáků, kteří opouštějí základní školy, stále ubývá. V Hořicích je v současné době pět škol poskytujících střední vzdělání, což je značný počet vzhledem k velikosti města a množství jeho obyvatel. Když bychom například tato kritéria aplikovali na Hradec Králové, tak by krajské město muselo disponovat pěti desítkami středních škol, aby se Hořicím vyrovnalo.

Škola bude moci po sloučení efektivně využít pedagogy napříč celou oborovou strukturou, skupiny žáků se budou moci propojovat při volitelných předmětech, zvýší se také její konkurenceschopnost. Jedním z cílů rovněž je, aby hořické gymnázium opět plnilo roli výběrové školy,“ řekl krajský radní pro oblast školství Jiří Nosek.

Sloučení škol bude znamenat i úsporu pro krajský rozpočet. Ročně se ušetří provozní náklady ve výši zhruba 1,5 milionu korun. Dalších 800 tisíc korun pak ušetří kraj díky tomu, že by se škola měla postupně přestěhovat do budov, které patří kraji. V současné době sídlí gymnázium v budovách města, kde musí platit nájem. Ze tří subjektů vznikne škola s oficiálním názvem Gymnázium, střední odborná škola, střední odborné učiliště a vyšší odborná škola, Hořice. Všichni uchazeči se budou při přijímacím řízení hlásit do jedné školy a podle výsledků pak budou moci být přijati do oborů, které pro ně budou nejvhodnější.

Optimalizace škol v kraji pokračuje kvůli demografickému poklesu žáků a nadbytečnému počtu míst ve středních školách vytvořených v uplynulém období. Je v souladu s Dlouhodobým záměrem vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy Královéhradeckého kraje. Na začátku letošního školního roku byla v Královéhradeckém kraji v prvních ročnících středních škol neobsazena zhruba polovina volných míst z celkového počtu 12.000. Na začátku letošního školního roku pak bylo v devátých ročnících základních škol všech zřizovatelů 4588 žáků.

Sloučení středních škol k 1. 8. 2011:

Gymnázium a Střední odborná školy, Hořice, Husova 1414

Obchodní akademie, Hořice, Šalounova 919

Vyšší odborná škola rozvoje venkova a Střední zemědělská škola, Hořice, Riegrova 1403

Autor: Jiří Hošna