Menší, ekonomičtější a bezbariérový autobus by měl zajistit dopravu i pro spádové obce Hořic.

Konkrétní místa jsou ještě otázkou budoucích jednání, už nyní je ale jisté, že velký, nepraktický a cenově dražší autobus nahradí menší, ekologický a bez bariér. Ke změnám vedou i finanční výhody. Zatímco za nynější systém by město zaplatilo 700 tisíc korun ročně, po změně to bude kolem půl milionu.

„Autobus si na sebe musí vydělat, takže bude menší a ekologičtější. Výhodný bude pro maminky s kočárky a invalidy, protože jim zajistí pohodlné cestování,“ řekl starosta Hořic Ivan Doležal. Zatím zajišťovala hořická MHD cestu například k nádražím, domovu důchodců a dalším důležitým místům.

Nyní bude ve volném čase v jízdním řádu vozit i obyvatele z okolí. O jaká konkrétní místa se bude jednat, ukáže až budoucnost. Deníku to potvrdil ředitel ČSAD Semily, která zde MHD zajišťuje: „Vše je ve fázi jednání. Do jakých obcí pojedeme, musíme projednat,“ sdělil Tomáš Roubiček.

Město se s firmou dohodlo, že na pořízení ekobusu přispěje částkou 200 tisíc korun (ze 2,2 milionu). „Vyloučena není ani možnost, že se MHD dostane jednou denně i do Miletína a zpět,“ dodal Ivan Doležal. Tím by se alespoň částečně vyřešil dlouholetý problém s dopravou mezi těmito městy. Zda se tak ale stane, závisí i na možnostech jízdního řádu.