Super zpráva pro město. Novobydžovská společnost ORT, která v závěru roku ustoupila od záměru vybudovat v Hořicích na zelené louce novou továrnu za více než 300 milionů, se vrací do devítitisícového města. Místo pozemku u Milety realizuje svůj projekt v opuštěném areálu podniku Karbox.

„Na začátku jsme chtěli v Hořicích vybudovat nový areál. Kvůli reakci opozice, které se zdála cena za pozemek nízká, jsme od záměru ustoupili. Nechtěli jsme jít do Hořic s nálepkou, že jsme koupili pozemek pro město za nevýhodnou cenu, navíc podmínky pro nás nebyly ideální,“ říká na vysvětlenou jednatel společnosti Zdeněk Ort.

Firma, která má k Hořicím úzký vztah i kvůli zdejším motocyklovým závodům, přebuduje areál bývalého Karboxu během příštího roku.

Projekt bude oproti původnímu navýšen přibližně o třicet procent. „Stávající budova je velice podobná objektu, který jsme chtěli stavět. Vyhovuje nám rozměrově, takže ji nemusíme demolovat,“ pochvaluje si bydžovský investor získané prostory. K hlavní budově, kterou čeká kompletní rekonstrukce, přibude vestavba administrativní části. Investice bude oproti původnímu záměru o něco málo levnější, náklady se odhadují na tři sta milionů.

Nový zaměstnavatel nabídne práci pro 150 lidí s tím, že počítá rozšíření pracovních pozic na 200. V rezervě má ještě 3,5 tisíce čtverečních metrů haly, které chce využít pro další byznys.

Ilustrační foto.
Společnost ORT se vrací, chce podnikat v Karboxu

Zbylé nevyužité budovy nabídne k pronájmu. „Už se nám ozvaly některé firmy, které vytvoří v Hořicích další pracovní místa,“ potvrzuje Zdeněk Ort.

Na otázku, proč se po neúspěchu do Hořic vrací, vysvětluje. „Sponzorujeme závody motorek, máme k nim blízko. Máme ve firmě i spoustu Hořičáků, vstříc nám vyšlo i vedení města, takže nám dává smysl v Hořicích podnikat.“

Společnost ORT Nový Bydžov vznikla v roce 1994. Zabývá se výrobou a vývojem jednoúčelových strojních zařízení, montáží a stěhováním strojních zařízení včetně celých výrobních linek a v neposlední řadě obráběním.

Přestavba areálu začne začátkem příštího roku, na konci roku by se měla rozjet výroba.

„Jsme rádi, že společnost ORT spojila definitivně svoji budoucnost s městem Hořice. Toto rozhodnutí mě upřímně překvapilo,“ říká starosta města Aleš Svoboda. Jako prioritní vnímá příchod významného zaměstnavatele a dále pak vyřešení otázky co s prázdným areálem společnosti Karbox.

Pozitivně vnímá krok firmy ORT i opozice. „Dnes chátrající areál bývalého Karboxu najde svoje využití. Město v tomto případě nepřichází o investora a zůstává mu pozemek o velikosti 38 000 metrů čtverečních, který je posledním takovéto velikosti v našem kraji,“ vyjádřil se za opozici Ivan Doležal (ODS).

V lednu a únoru sčítali odborníci počty chráněných netopýrů na zimovištích v Českém ráji.
V Českém ráji letos zimuje osm druhů netopýrů