„V polovině roku dokončíme čekárnu na autobusovém nádraží, kde vznikne zázemí pro cestující, toalety, informační kancelář, prostor pro odkládání bicyklů,“ jmenuje starosta města Aleš Svoboda jednu z prioritních akcí za 13 milionů, na kterou Hořice získaly dotace ve výši 11 milionů. „Na podzim 2020 bychom měli otevírat jednoduchou pískovcovou odbavovací halu,“ slibuje místostarosta Martin Pour.

Součástí projektu bude i zvýšení přístřešků u jednotlivých zastávek, modernizace perónů, které by se měly stát bezbariérovými.

Další rozpracovanou akcí je dokončení infrastruktury a komunikace v lokalitě Kofránkova 2, kde vznikne 26 parcel pro výstavbu rodinných domků. Pozemky budou k prodeji už letos na podzim. Cena je stanovena na 1100 Kč za metr čtvereční (bez DPH).

Zahájena bude celková rekonstrukce ulice Betlém, a to ve spolupráci se síťaři. Z městské kasy se zde počítá s výdajem 12 milionů.

Radnice vloni dokončila rekonstrukci fotbalového hřiště, na kterou má navázat modernizace zázemí. První etapa obnovy kabin a šaten bude stát 12 milionů korun, druhá etapa spolkne v příštím roce 13 milionů.

„Chceme se pokusit získat dotaci, ale jsme schopni akci realizovat za své,“ zdůrazňuje Aleš Svoboda.

Záleží na ceně

Zastupitelé také odsouhlasili vypsání výběrového řízení na zhotovitele dostavby Masarykovy věže samostatnosti. Zakázka nebude jednoduchá, jde o kombinaci stavebních a kamenických prací. Možná i proto se do soutěže nikdo v prvém kole nehrnul. „Pokud se nikdo nepřihlásí ani nyní, projekt dostavby skončí v šuplíku,“ polemizuje starosta nad plánovanou akcí. „Chtěli jsme také oslovit sponzory, vypsat sbírku, ale počkáme na výsledek výběrového řízení. Dostavba je odvislá na ceně prací, která by neměla přesáhnout 17 milionů korun,“ upozorňuje první muž hořické radnice.

Kluziště a hořické trubičky na zámku?

Po záchraně volají další objekty a lokality. Radnice například chystá dokumentaci k renovaci ulice Karlova. „Vážně přemýšlíme o stavbě kluziště s přírodním ledem. Chceme lukrativně využít hořický zámek, vytvořit zde například zázemí pro prezentaci hořických trubiček,“ jmenuje starosta další záměry města. Na záchranu čeká také Hilšova vila. Výhledově je nutné zrekonstruovat Dům kultury Koruna, vybudovat novou sportovní halu. Neméně důležitou je plánovaná přeložka městem. „Tady se bavíme o nákladech v desítkách milionů korun,“ upozorňuje Aleš Svoboda.