Čestným občanem se stal hořický rodák, celosvětově uznávaný profesor hydrologie Petr Grau, který se po roce 1989 významně zasadil o vyřešení problémů města v oblasti zásobování vodou a také díky jemu mají Hořice vlastní čističku odpadních vod. „Po roce osmdesát devět byla země technicky zbídačená. Nebyl dostatek nerezu, plastů ani počítačové techniky,“ připomíná složité začátky projektu Grau.

„Profesor městu tenkrát nabídl pomoc. Měl znalosti, ale také známosti, aby se nám podařilo rozjet investiční výstavbu čistírny i rozšíření vodovodní sítě,“ uvádí tehdejší starosta Karel Divoký. „Dokonce zajistil finanční dar od Dánského království ve výši pět miliónů korun,“ pokračuje Divoký a připomíná, že Grau sledoval celou výstavbu, radil, zajišťoval projektovou dokumentaci a vybral kvalitního dodavatele.

„Tady jsem získal předpoklady k tomu, co jsem pak v životě dělal,“ vzpomíná s jiskrou v oku pětaosmdesátiletý profesor. „Záleží na štěstí a na tom, jestli to štěstí pak dokážete přijmout,“ říká o úspěchu profesor. Radost z ocenění s ním v obřadní síni sdílela rodina, včetně nejmladšího ročního vnuka.

„Budoucnost ohledně vody není růžová,“ uvedl problematiku změny klimatu Grau. „Jako vodohospodáři se na to musíme připravit. Jinak vy mladí budete na suchu,“ apeluje na závažnost problematiky Grau. Vysvětlil, že změnu klimatu nelze dlouhodobě předvídat.

Za největší překážku efektivního jednání vnímá Grau stále narůstající byrokracii. Jak v počtu úředníků, díky čemuž se administrace stává složitější, tak v nových předpisech, které se mění s každou vládou. „Trendem je decentralizace a specializace v podobě malých systémů řízení, které budou fungovat lokálně,“ uvádí Grau. Na konkrétních měřeních ilustroval, že je stále tepleji. „Musíme něco dělat, stále více vody se odpařuje. Například nevypouštět dešťovou vodu do čistírny, ale zpracovat ji,“ nabádá Grau. Připomněl také dotační program Dešťovka, kde je pro Českou republiku přichystáno sto milionů korun právě na vybudování systémů pro efektivní zacházení se zachycenou dešťovou vodou.

Při slavnostní příležitosti byla udělena cena Jaroslavu Preusslerovi, spoluzakladateli hořického skautingu, který se stal vítězem ankety Osobnost roku 2016. Už v roce 1968 vstoupil do skautského hnutí. Pod jeho vedením prošlo přes tisíc mladých skautů, které vedl k dobrému vztahu k přírodě, samostatnosti a odpovědnosti. „Vnímám to jako ocenění všech lidí, co dělají skaut dobrovolně. Jsem tady jen jako zástupce,“ uvádí Preussler za přítomnosti skautů. Šedesátiletý Preussler je také členem loutkařského souboru Zvonek a při rozdávání betlémského světla ztvárňuje v živém betlému postavu Herolda.

Ačkoli se jednalo o významnou oficiální událost, vládla uvolněná a odlehčená atmosféra. K tomu přispělo poutavé vyprávění pana profesora, i jeho charisma, energie a vitalita, které se setkaly s obdivem přítomných.