Jako vítěz krajské soutěže Vesnice roku 2013 postoupily Holovousy do celostátního kola, jehož výsledky se vyhlašovaly o víkendu v Luhačovicích v rámci mezinárodního dětského folklorního festivalu.

„Byli jsme pozváni už na pátek, v sobotu se pak otevíraly obálky s vítěznými obcemi. Pro nás to bylo úžasné překvapení. Vybojovali jsme za kraj druhé místo, večer budeme slavit," sdělila nám při svém návratu z Luhačovic starostka „stříbrných" Holovous Martina Berdychová. Její hlas přímo jiskřil radostí.

„Jakou finanční odměnu získáme, to vůbec neřešíme, kvůli tomu jsme do soutěže nešli. Její výši se zřejmě dozvíme 11. října, kdy jsme pozvaní do Jeseníku nad Odrou, který letošní klání vyhrál," pokračuje Berdychová.

A ještě jednu radostnou zprávu přiváží z Luhačovic. Dozvěděla se, že odměna za krajské vítězství se navýší na jeden milion korun. Titul Vesnice roku 2013 si z Luhačovic odváží Jeseník nad Odrou. Dvoutisícová obec na Novojičínsku porazila téměř tři stovky soupeřů ze třinácti krajů republiky. Druhé místo obsadily Holovousy z Jičínska a třetí Dolní Újezd ze Svitavska.