V sobotu však také obsadily úžasné druhé místo v celostátním klání v Luhačovicích, kam se sjela „zlatá třináctka", tedy vítězové krajských kol.

Jako na fotbale
Holovousy reprezentovala starostka Martina Berdychová s manželem. Sama podotkla, že mnozí účastníci soutěž pojali skoro jako fotbalové klání. Kupříkladu Jeseník nad Odrou, který se stal absolutním vítězem, byl prý zastoupen celým autobusem fanoušků.

Předávání cen se uskutečnilo v sobotu. „Po čtvrté hodině byli jednotliví soutěžící představeni na pódiu.

Pořadatelé začali rozlepovat obálky. Nejprve byla udělena Koláčová cena a tu získal Zlínský kraj. V tu chvíli jsem si řekla: To je dobře, protože Morava je těžký soupeř," vypráví s nadsázkou Martina Berdychová.

Podle oslovených místních je právě ona strůjcem úspěchu. „Je to bezvadné. My jsme byli na výletě s důchodci, a tak nám to paní starostka zatelefonovala. Měli jsme radost," sdělila Hana Brzková.

„Mám z toho radost a myslím si, že si to Holovousy zaslouží. A hlavně paní starostka. Fakt se hodně věcí zlepšilo," uznala Jana Suchá.

Za vítězství v krajském kole získá vesnice dotaci jeden milion korun a za druhé místo v celostátní soutěži údajně další příspěvek v hodnotě devět set tisíc. Starostka se prý už těší na diskusi o tom, do jakého projektu budou tyto prostředky investovány.