Hodiny tedy čas ukazují, ale neodbíjejí. „Velká část veřejnosti nás prosila, abychom s tím něco udělali, že jsou lidi zvyklí se podle odbíjení orientovat. Jde o stroj, který nemá žádnou historickou hodnotu a bicí část už repasovat nelze," říká starosta Tomáš Komárek. 

„Rozhodli jsme se proto, že na radnici vsadíme úplně nové hodiny, které budou plnit obě funkce. Z rozpočtu jsme na tuto akci vyčlenili zhruba šedesát tisíc korun," dodává Tomáš Komárek. Mlázovičtí našli využití i pro starý stroj, demontovaný z budovy radnice. „Funkční, repasovanou hodinovou část přesuneme na kostel, na kterém hodiny nejdou už dobrých padesát let," raduje se z dobrého nápadu starosta Komárek.

Kromě základních náležitostí, jako je stanovisko památkářů, zásahu nic nebrání. Vlastníkem kostela je totiž městys Mlázovice. „Kostel jsme na sebe nechali převést už před několika lety. Je to výrazná dominanta obce a záleží nám na tom, aby byl v pořádku. Církev se o něj moc nestarala," říká starosta.

Dvouručičkové hodiny na mlázovickém kostele jsou z doby první republiky a jejich zprovoznění je předběžně dohodnuto s bývalým orlojníkem staroměstského orloje v Praze Otakarem Zámečníkem. Aby hodiny fungovaly podle všech představ, bude potřeba přivést na věž kostela elektřinu a také vyměnit obě ručičky původních hodin, které jsou už skoro rozpadlé.

Pokud půjde všechno podle plánu, budou obyvatelům Mlázovic hodiny na radnici ukazovat i odbíjet přesný čas už na podzim. Na ty kostelní si budou muset ještě počkat. 

Ke článku je připojena fotogalerie z opravy hodinového stroje v roce 2008.