Městská rada chce prosadit zákaz hlučných úkonů před nedělní 14. hodinou. Tuto změnu stávající vyhlášky, která nařizuje ticho do nedělních 8 hodin, předloží zastupitelům. Vše ale může dopadnout tak, že někdo z nich nadhodí pozměňovací návrh, který onu mezní hodinu posune. Je také možné, že hlučné práce v neděli zastupitelstvo zakáže úplně.

Návrh vyhlášky obsahuje seznam hlučných nástrojů. Jsou v něm sekačky, cirkulárky, motorové pily, křovinořezy, brusky, rozbrušovačky, pneumatická kladiva, kompresory a podobně.

Bod v radě prosadili starosta Jiří Liška a radní Ladislav Brykner, už v loňském roce však s prvním podnětem přišel místostarosta Vlastislav Matucha.
„Ten klid jsem si uvědomil při cestách do zahraničí. V neděli se tam, no, řekněme, že čeština je ve slově neděle opravdu hodně polopatická," zažertoval místostarosta.

„Je to skutečně zaměřeno pouze na bezohledné jedince, kterých je v Jičíně sice sotva deset, ale kterým je prostě jedno, že lidé v sousedství si chtějí odpočinout," vysvětlil Jiří Liška. Projde-li změna vyhlášky zastupitelstvem, městská policie získá prostředek, který bude moci proti nedělním narušitelům uplatnit.

Místostarosta Petr Hamáček emoci krotí: „V České republice jsme trochu zdegenerovaní tím, že jakmile vidíme předpis, natvrdo ho musíme dodržovat. Vždyť všechno závisí na sousedské domluvě. Proč hned přemýšlet o správním řízení a podobných záležitostech?"

A dodává: „Jde o to, že řada lidí prostě v neděli potřebuje posekat trávu. Omezovat svobodu natolik, aby to nebylo možné, mi přijde přehnané."
Původní návrh, předložený Jiřím Liškou a Ladislavem Bryknerem, totiž počítal s klidem po celou neděli, nikoli jen po 14. hodině. Někteří radní to však považovali za přísné.

Měl by Jičín omezit hlučné práce v neděli?

Jaromír Jelínek,
Jičín
Anketa k hluku.

V neděli jsem většinou mimo dům, nebo na zahrádce. Přesto si myslím, že by se hluk měl omezit.

Jana Hradecká,
Stará Paka – Roškopov
Anketa k hluku.

Je to správné. Já v Jičíně nebydlím, jsem ze Staré Paky. Je děs, když přijedou Pražáci a všichni začnou sekat trávu.

Dana Řeháková,
Jičín
Anketa k hluku.

Ano, souhlasím, ať to město omezí. Bylo by hezké, aby v neděli bylo více klidu.