Doporučil nás zdejší starosta, který nám prozradil, že u Havelků připravují malý zázrak. A protože to rozhodně není běžná záležitost, rozhodli jsme se trochu zapátrat a zjisti, jak Nedvídkova mast vzniká.

Její historie se váže k jménu vyhlášeného ranhojiče, lidového lékaře Antonína Picha z Hořiček. „Vynikal dovedností v napravování a léčení zlámanin. Proto k němu na Hořičky tisíce znešťastněných osob všech stavů, ze všech stran putovaly, aby jim pomohl, často teprve když jinde žádoucí pomoc marně vyhledávaly. Umění zlámaniny napravovati a léčiti a léčivé masti připravovati v rodině Pichově dědilo se ve třech pokoleních. Vrcholu nabylo a i skonalo s proslulým Antonínem Pichem," píše o něm lékař Vácslav Řezniček.

Antonín Pich mastí léčil různé zlomeniny a pohmožděniny. Vyráběl ji sám a svůj recept předal Václavu Nedvídkovi z Rybníčku – Brad.


„Já jsem prapravnukem Václava Nedvídka," vysvětluje Miloš Havelka důvod, který ho vedl k tomu, že s z něho stal léčitel jako jeho předchůdce. „Prapradědeček měl syna, který si zlámal nohu na několika místech a jel ho léčit k panu Pichovi. Byl šikovný a hodně od lékaře odkoukal. Ten zjistil, že má pro léčitelství vlohy, a předal mu i recept na mast, která léčí vymknutí, naraženiny, zlomeniny, vykloubení i revma," vysvětluje Miloš Havelka, šikovný truhlář i pokračovatel tradice.

Současný výrobce masti nás seznamuje i s tím, jak se k léčitelství dostal Antonín Pich. Ukazuje nám řadu vzácných listin a u toho vypráví. „Václav Nedvídek bydlel tady v sousedství. Vedl hospodářství a u toho léčil. To se však nelíbilo doktorům, protože je často připravoval o práci a udali ho. Po úspěšném vyléčení jičínského lékaře Tomášů si podal žádost k císaři Františku Josefu o povolení léčení. Ta byla zamítnuta a nakonec byl odsouzen k desetidennímu vězení. Nedvídek žádal o prominutí trestu a žádost doložil vysvědčením od 45 starostů z okolí.

Tajemství výroby masti svěřil pan Nedvídek dceři, ta tradici výroby udržovala. Rodina Holíkova pak předala tajemství svým dětem a od nich recept přešel na Miloše Havelku. „Strejda Holík bydlel vedle a já mu s výrobou masti pomáhal, takže jsem věděl, o co jde."

Výroba
Zajímalo nás, z čeho se mast skládá, co je jejím základem. Všechno nám pan Havelka samozřejmě neprozradil, ale zjistili jsme, že základem je tuk, dříve se používala vazelína. Přidává se kostival lékařský a další segmenty. Jde o čistě přírodní produkt. Výroba prý není složitá. Jedna várka se připravuje dvě hodiny.
„Musím nasbírat a nasušit bylinky. Vyrážím vždycky, když kvetou. Certifikát na výrobu nemám a mast dáváme lidem, kteří přijdou," dozvídáme se.

Jaké jsou ohlasy? „Nedávno jsem pomáhal kamarádovi, který měl poraněnou nohu, rozmáčkl si ji o strom. Lékař žasl, jak se mu rána po naši masti rychle zhojila. Jezdila k nám i paní z Vesce po autonehodě a mast si velice chválila. Nedvídek napravoval i zlomeniny, ale to já nedělám, to bych se neodvážil," přiznává.

Jestli očekáváte, že si od Havelků odnesete mast hezky v kelímku, tak to se mýlíte. Hmota se odváží, naleje do plastových forem po tuku, nechá ztuhnout a pak se kostka zabalí do papíru. Hotovo.