K havárii došlo 29. března, kdy byl v prvním podlaží zjištěn únik vody z topení. Okamžitě musela být uzavřena část systému, která zásobuje teplem severovýchodní větev Regionálního muzea a Galerie, severovýchodní část základní umělecké školy a prostory Porotního sálu. Voda natekla do teplovodního kanálu, odkud byla odčerpána ponorným čerpadlem.

„Z části od kotelny k severovýchodnímu křídlu došlo k porušení stávajícího vedení topení. Vedle původního rozvodu tak musíme pověsit nový, provést takový bypass," vysvětlil k nehodě tajemník městského úřadu Peter Bareš. „Zámek je v takovém stavu, že nevíme, v které části a kdy dojde k závadě na infrastruktuře, proto připravujeme její postupnou rekonstrukci. Začít by měla na přelomu roku," informuje Bareš.

Radnice využila výjimky ze směrnice o veřejných zakázkách a oslovila firmu Nadoz, s.r.o., která v minulých letech řešila havárii na topném systému i na vodovodních rozvodech Valdštejnského zámku. Pomůže i nyní.

Radost z poškozeného topení rozhodně nemají v základní umělecké škole, kde jsou některé třídy bez tepla. „Musíme žáky stěhovat ze tříd nebo přitápět přímotopy. Doufám, že se oprava podaří co nejdříve zrealizovat," věří v brzkou nápravu ředitelka školy Jaroslava Komárková.

„Topení nám nefunguje v přednáškové místnosti, takže je to trochu nepříjemné. Jeden víkend jsme netopili i ve vstupní hale, takže jsme omezili otevírací dobu," líčí pracovnice muzea Petra Zíková.