Dlouhá páteční služba čekala i hlídku v neoznačené policejní Škodě Octavii. Posádka modrého vozu měla ráno a okolo poledne na starosti Štikovskou ulici v Nové Pace, která je „výpadovkou“ směrem na Lázně Bělohrad.

Na silnici I/16 mezi Jičínem a Úlibicemi narazilo auto do stromu. Tři lidé se zranili.
Mezi Jičínem a Úlibicemi narazilo auto do stromu. Tři lidé se zranili

„Jezdíme od osmi hodin ráno až do půlnoci. Vystřídáme několik míst v úsecích, které vybrali občané, případně obecní úřady. Lidé vnímají, že akce probíhá, ale najdou se řidiči, kteří povolenou rychlost překračují. Za dopoledne jsme měli zhruba deset přestupců,“ shrnuje krátce po poledni praporčík Václav Prokeš z jičínského dopravního inspektorátu. Spolu s kolegou, podpraporčíkem Petrem Vitvarem podle svých slov prověří během dne stovky vozidel.

Členitá silnice druhé třídy číslo 284 je v kopcovitém terénu plná zatáček, které střídají rovinky. I proto tam řidiči často jízdu nezvládnou a havarují. Zároveň je v obcích na trase povolená rychlost mnohde snížena na třicet či čtyřicet kilometrů za hodinu. Stejně jako na okraji Nové Paky, kde Petr Vitvar na sedadle spolujezdce právě měří ručním radarem a Václav Prokeš je připraven vyrazit za neopatrným řidičem.

Důkladné kontroly

„Tento úsek je plný zatáček, navíc prší a ještě se tu projíždí stavbou obchvatu města, takže může dojít k dopravní nehodě třeba vlivem smyku při nepřiměřené rychlosti. Stanovišť máme za den několik. Kontrolujeme i doklady, vliv alkoholu či omamných látek i technický stav vozidla,“ vysvětluje Václav Prokeš.

Výstavba okružní křižovatky na I/35 v Hořicích
FOTO: Stavba kruhového objezdu v Hořicích bude stát ŘSD 16 milionů

Uběhne jen pár minut a šlape na plyn. S kolegou vyrážejí za řidičem, který čtyřicítku překročil. Omezení si podle svých slov nevšiml a kromě dvou bodů „vyfasoval“ i dvoutisícovou pokutu. Další šofér měl již dopoledne na „třicítce“ na tachometru rychlost kolem šedesáti kilometrů v hodině.

„Na provozu je ale znát, že řidiči o Speed Marathonu vědí a dávají si pozor,“ podotýkají dopravní policisté. Přestože v autě stráví celý den, čas na svačinu či oběd si najdou. „Musíme dodržovat povinné přestávky,“ připomínají.

Nástrahy i nehody

Nástrahy číhající na řidiče na silnici z Nové Paky do Lázní Bělohradu si řidiči uvědomují. Pravidelně po ní jezdí i Vlasta Prokopová z Horní Brusnice.

„Místy mi nepřipadá bezpečná a navíc je nekvalitní. Nehody jsou tam často. Jsou tam krátké rovné úseky, kde se jezdí hrozně rychle,“ potvrzuje na parkovišti před novopackým supermarketem Vlasta Prokopová.

Ilustrační foto
Bezpečnostní akce na Jičínsku odhalila tři řidiče pod vlivem

Právě na silnici číslo 284 se o půl čtvrté odpoledne v Lázních Bělohradě stala dopravní nehoda se zraněním. Vážná havárie se stala zhruba ve stejné době také na silnici první třídy číslo 16 mezi Jičínem a Úlibicemi. I na tento úsek se policisté v rámci Speed Marathonu zaměřili. Křižovali ho v neoznačeném kombíku značky BMW.

„Zajišťujeme místo dopravní nehody osobního vozu, který havaroval mimo komunikaci. Tři lidé byli v péči zdravotnické záchranné služby. Vůz jsme zabezpečili a zachytáváme unikající provozní kapaliny,“ hlásili hasiči po karambolu, který si vyžádal přílet vrtulníku z Hradce Králové.

Nebezpečná šestnáctka

Silnice číslo 16 patří spolu s tahem mezi Hradcem Králové a Libercem číslo 35 k nejnebezpečnějším nejen na Jičínsku, ale v celém v Královéhradeckém kraji. I proto se po celý pátek staly místem policejních měření.

Dopravu na křižovatce u Batalionu v Hořicích řídí semafory, řidiči musí čekat v koloně.
V Hořicích roste napětí kvůli omezením na silnici, dopravních kolapsů přibývá

„V celém kraji jsme vybrali celkem 90 stanovišť, na kterých se v různých časech střídají policisté z dopravních inspektorátů a z dálniční policie. Kontroluje se nejen rychlost, ale i dodržování veškerých pravidel, potřebné doklady i přítomnost alkoholu či jiných omamných látek. Již ráno tak policisté odhalili opilého řidiče,“ sdělila policejní koordinátorka prevence Eva Prachařová.