Vletošním roce uběhlo 10 let od prvních ničivých povodních, které zasáhly Českou republiku, především Moravu. Vroce 2002 katastrofální povodně zasáhly Čechy. Ničivá síla přírodního živlu po sobě zanechala obrovské majetkové škody i ztráty na životech. Velká voda během deseti let zasáhla také Královéhradecký kraj – nejvíce Rychnovsko.
Na základě zkušeností zlet minulých připravilo Ministerstvo vnitra ve spolupráci sdalšími institucemi zodpovědnými za povodňovou ochranu rozsáhlé protipovodňové cvičení Vltava a Labe 2007. Jedná se o jedno z největších cvičení svého druhu vhistorii České republiky. Cvičení proběhne ve dnech 5. až 7. září 2007 a zúčastní se ho šest krajů a hlavní město Praha. Cvičení bude mít komunikačně štábní charakter, jehož cílem bude procvičit vzájemnou komunikaci mezi povodňovými orgány a následně orgány krizového řízení, které se aktivně podílí na řešení mimořádné události.
Cvičení
Cvičení protipovodňových opatření začne 5. září 2007. Na základě zhoršující se situace hejtman Královéhradeckého kraje ve čtvrtek (6. září 2007) vyhlásí stav nebezpečí. Povodňová komise kraje a příslušných obcí vyrozumí subjekty a přijmou opatření křešení mimořádných událostí. Budou zahájeny záchranné práce a evakuace osob znejvíce postižených oblastí.
Na úrovni kraje se cvičení zúčastní: Povodňová komise a Krizový štáb Královéhradeckého kraje, štáb Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje a operační a informační střediska HZS Královéhradeckého kraje.
Účastníci
Na úrovni obcí se cvičení zúčastní: obce srozšířenou působností Hradec Králové, Jaroměř, Dvůr Králové nad Labem, Kostelec nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou (jejich povodňové komise a krizové štáby) a stanovené krajským úřadem Doudleby nad Orlicí, Kuks, Smiřice, Předměřice nad Labem, Záměl (územně situované vpovodí řeky Labe) Bílá Třemešná, Choustníkovo Hradiště, Stanovíce, Heřmanice, Hořenice, Rasošky, Vlkov, Běleč nad Orlicí, Blešno, Černožice, Holohlavy, Smržov, Skalice, Lochenice, Třebechovice pod Orebem, Vysoká nad Labem, Potštejn, Vamberk, Albrechtice nad Orlicí, Častolovice, Čestice, Lípa nad Orlicí, Týniště nad Orlicí, Žďár nad Orlicí, Zdelov.
Hasičský záchranný sbor vdobě povodní koordinuje záchranné a likvidační práce, rozhoduje o nasazení jednotek požární ochrany do postižených oblastí a informuje prostřednictvím operačních a informačních středisek o vzniklé situaci starosty obcí srozšířenou působností, krajské úřady a další složky integrovaného záchranného systému. Vzhledem ktomu, že se jedná o štábní cvičení, nebudou žádné požární jednotky vysílány do terénu a nebude nijak narušen běžný život občanů.